Ekologiczny tryb życia to nie chwilowy trend, a sposób na uratowanie naszej planety. Istnieje wiele metod, by stać się bardziej eko. Wbrew pozorom wcale nie wymagają one wprowadzania drastycznych zmian. Przeciwnie – lepiej zacząć od drobnych kroczków, aby się nie zniechęcić. Oto kilka praktycznych porad, dzięki którym i Ty staniesz się bardziej eko na co dzień!
Rezygnacja z plastikowych reklamówek
Każdy z nas robi zakupy kilka razy w tygodniu. Pieczywo, świeże warzywa i owoce, mięso – są to podstawowe produkty, które trudno kupować na zapas. Zamiast pakować je w plastikowe reklamówki, lepiej zainwestować w torby wielokrotnego użytku. Doskonale sprawdzi się torba płócienna na zakupy, która jest nie tylko ekologiczna, ale też estetycznie wykonana i pojemna. Produkcja tego typu toreb prowadzona jest w duchu eko, ograniczając zużycie zasobów. Wykorzystywane są naturalne włókna, które pozyskuje się w niezagrażający dla środowiska sposób. Warto wspomnieć też o tym, że bawełna rozkłada się szybciej, niż plastik – warto zatem zaprzestać korzystania z jednorazówek i przerzucić się na pojemne i ekologiczne torby bawełniane. Dodatkowo możesz zainwestować w małe woreczki materiałowe na warzywa i owoce.
Ograniczenie zużycia wody i prądu
Jeśli chcesz być eko, musisz nauczyć się oszczędzać wodę i prąd. Są to zasoby, z których korzystamy na co dzień, często nierozważnie. Aby ograniczyć zużycie wody, należy:
- włączać wypełnioną zmywarkę i pralkę,
- zainwestować w wysokiej klasy zmywarkę zamiast myć naczynia ręcznie,
- zbierać deszczówkę,
- brać szybki prysznic zamiast kąpieli,
- zakręcać wodę podczas mycia zębów lub naczyń.
Tymczasem ograniczenie zużycia prądu polega na:
- zainwestowaniu w energooszczędne sprzęty gospodarstwa domowego,
- wyłączaniu światła przy wychodzeniu z pomieszczenia,
- zainwestowaniu w energooszczędne oświetlenie,
- wpuszczaniu do pomieszczeń jak największej ilości światła dziennego.
Warto także rozsądnie ogrzewać pomieszczenia, ustawiając optymalną temperaturę, uszczelniając drzwi i okna, a także korzystając z ciepłych dywanów.
Segregowanie odpadów
Segregowanie odpadów jest co prawda obowiązkowe (w większości gmin w przypadku braku segregacji trzeba ponieść dodatkowe koszty związane z wywozem), w praktyce nikt nie sprawdza, czy robimy to porządnie. Niestety, samo umieszczenie w mieszkaniu odpowiednich koszy nie przynosi efektów. Odpady należy dzielić na kilka podstawowych frakcji: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady oraz odpady zmieszane. Należy więc zorientować się w kolorach i oznaczeniach, jakie znajdują się na koszach do śmieci. Warto również pamiętać o segregacji odpadów niebezpiecznych, takich jak baterie, elektronika czy chemikalia, które wymagają specjalnego traktowania i oddania w odpowiednich punktach zbiórki.
Ubrania z drugiej ręki
Moda na bycie eko opiera się na ubraniach z drugiej ręki, które wciąż nadają się do użytku. Zasada ta działa w dwie strony. Możemy sprzedawać rzeczy, których z jakichś powodów już nie używamy, a jednocześnie kupować takie, które nam się przydadzą. W internecie funkcjonuje sporo portali ogłoszeniowych, a lokalnie działają również punkty, w których można np. wymieniać się odzieżą czy zabawkami. Rzeczy z drugiej ręki, podobnie jak ubrania, mogą posłużyć jeszcze przez długi czas. Zapłacimy za nie mniej, a dodatkowo przyczynimy się do ograniczenia zużycia wody i prądu, które wykorzystywane są przy produkcji nowych akcesoriów.
Zdrowa żywność
Wybór zdrowej, pełnowartościowej żywności jest dobry nie tylko dla naszego zdrowia, ale i dla planety. Produkty ekologiczne uprawiane są zupełnie innymi metodami, bez użycia substancji szkodliwych. Obecnie mamy ogromny wybór tego typu artykułów: pieczywo, warzywa i owoce, mięso, a nawet produkty zbożowe. Należy jednak zachować ostrożność, wybierając produkty oznaczone jako “bio” – kluczowe są bowiem certyfikaty, które poświadczają o jakości produktów. Te, które je posiadają, są co prawda nieco droższe, ale znacznie lepsze dla zdrowia i planety. Prawdziwa, ekologiczna żywność jest pakowana w papierowe kartoniki lub torebki, co dodatkowo ogranicza użycie plastiku. Warto zwracać uwagę na takie szczegóły, które wydają się mało istotne, a jednak w szerokiej perspektywie mają ogromny wpływ na środowisko.