Próchnica jest najbardziej powszechną chorobą jamy ustnej, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jeśli nie zostanie podjęte jej leczenie, może skutkować chorobami całego organizmu, m.in. serca lub nerek. Warto zatem regularnie kontrolować stan zdrowia jamy ustnej i ewentualną obecność zmian próchnicowych. Skąd się tak naprawdę bierze próchnica i jak ją leczyć?
Jak powstaje próchnica zębowa?
Próchnica w jamie ustnej człowieka rozwija się przez wspólne występowanie dostarczanych do niej wraz z jedzeniem węglowodanów oraz bakterii. Jej rozwój zależy od wrażliwości szkliwa na odwapnianie oraz upływu czasu, w którym zachodzą te procesy. W bardzo krótkim czasie po umyciu zębów na ich powierzchni powstaje tzw. błonka nabyta, którą zasiedlają bakterie. Jeśli są to tak groźne bakterie jak Lactobacillus i Streptococcus mutans, to metabolizują one osadzające się na zębach węglowodany pochodzące z pożywienia, przetwarzając je do postaci kwasu mlekowego. Wtedy następuje proces demineralizacji tkanek twardych zęba, czyli rozpuszczania i wypłukiwania jonów wapnia. Na początku zmiana próchnicza widoczna jest w postaci kredowej plamy, która z czasem ciemnieje i zamienia się w ubytek.
Próchnica butelkowa u dzieci
Próchnica butelkowa potrafi w błyskawicznym tempie rozprzestrzenić się na wiele zębów. Pierwszym widocznym objawem jej występowania są białe odbarwienia na szkliwie. Następnie obejmuje głębsze warstwy zęba, docierając aż do koron. Dzieci, które wcześniej zaczęły ząbkować są szczególnie narażone na próchnicę butelkową, ponieważ proces mineralizacji był u nich zbyt krótki. Jak sama nazwa wskazuje, jej rozwój wzrasta, jeśli dziecko jest karmione butelką, często z nią zasypia i je w nocy. W przypadku wczesnej próchnicy butelkowej wystarczy zastosowanie fluoryzacji. Natomiast, gdy zmiany są zaawansowane, stosowany jest zabieg lapisowania. Zęby dziecka objęte zmianami chorobowymi impregnuje się roztworem azotanu srebra. Zabieg pozwala na utrzymanie zębów mlecznych do czasu ich fizjologicznej wymiany na uzębienie stałe.
Sposoby leczenia próchnicy
Najprostszym sposobem na wstrzymanie rozwoju wszelkiej próchnicy jest regularne kontrolowanie jej obecności podczas wizyt u dentysty, które powinny być przeprowadzane co najmniej dwa razy w roku. Warto postawić na wczesne zapobieganie i sumienność w higienie. Choroba próchnicza, tak jak każda inna, najlepiej poddaje się leczeniu we wczesnym stadium. Sposobem, który stosuje się na początkowym etapie próchnicy jest remineralizacja. Metoda ta polega na pokryciu plam specjalnymi preparatami takimi jak np. preparaty fluorkowe, które zapobiegają dalszemu rozwojowi choroby. Zazwyczaj jednak pacjenci są poddawani plombowaniu, gdyż próchnica z którą się pojawili u lekarza doprowadziła już do dziury w zębie. Leczenie polega wtedy na oczyszczeniu ubytku z bakterii i chorej tkanki, a także jego odbudowaniu za pomocą specjalnych materiałów.
Artykuł sponsorowany