Czas, który spędzasz na słońcu, kończy się wystąpieniem wysypki na skórze lub innych zmian skórnych? Możliwe, że masz uczulenie na słońce! Alergia na słońce jest częstsza, niż wielu zdaje sobie sprawę. Dzieje się tak głównie dlatego, że jest często mylona z oparzeniem słonecznym. Co robić, jeśli podczas podróży zaczną doskwierać Ci objawy uczulenia na słońce?
Alergia na słońce – u kogo może wystąpić?
Przyczyną występowania objawów alergicznych po ekspozycji na słońce jest nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na promieniowanie UV. Niektóre osoby mają do tego wrodzone predyspozycje, a u innych musi pojawić się dodatkowy czynnik zwiększający wrażliwość skóry na słońce, np. leki i kosmetyki. Lista takich substancji jest bardzo długa. Informacje o potencjale uczulającym powinny znajdować się na ulotkach dla pacjentów oraz na opakowaniach kosmetyków. Substancje, których stosowanie może wywołać objawy alergii po ekspozycji na słońce to np.:
- zapachowe substancje dodawane do kosmetyków;
- niektóre składniki filtrów przeciwsłonecznych;
- niektóre leki, np. tetracykliny, sulfonamidy, niektóre leki przeciwdepresyjne i moczopędne, ketoprofen;
- zioła, np. dziegieć, dziurawiec zwyczajny;
- olejki eteryczne, np. olejek z drzewa sandałowego.
Alergia na słońce może też u Ciebie wystąpić, jeśli masz inne choroby skóry. [1]
Alergia na słońce – objawy
Wykwity skórne pojawiają się zwykle w tych miejscach, które były najbardziej wyeksponowane na słońce, choć mogą pojawić się także tam, gdzie nie było bezpośredniego narażenia na promieniowanie UV. Objawy pojawiają się zwykle od razu po wyjściu na słońce, ale są osoby, które doznają pierwszych oznak alergii dopiero po kilku godzinach. Najczęściej pojawia się:
- pieczenie i świąd skóry;
- zaczerwienienie i opuchlizna;
- pokrzywka;
- wielopostaciowe osutki świetlne – plamy, swędzące zaczerwienienia, pęcherzyki z wysiękiem;
- wszelakie wysypki;
- złuszczanie się skóry;
- [2]
Alergia na słońce w podróży – co robić?
Większość osób od lat zmaga się z objawami alergii na słońce, więc wiedzą, co oznaczają zmiany skórne po wyjściu z cienia. Jeśli doznajesz pierwszej w życiu takiej reakcji, zalecane jest, żebyś zgłosił się do lekarza.
Oto wskazówki, co robić, gdy w podróży dopadnie Cię uczulenie na słońce.
- Schowaj się do cienia. Unikniesz w ten sposób dalszego nasilania się objawów.
- Ochłódź skórę. Możesz wziąć zimny prysznic lub zastosować na skórę zimne okłady. Ma to działanie kojące, zmniejsza obrzęk zapalny i świąd. Ulgę może też przynieść maść z aloesem i pianka z pantenolem zastosowane miejscowo.
- Nawilżaj skórę. Możesz stosować do tego kremów i balsamów.
- Sięgnij po leki. Lek na alergię bez recepty może ukoić objawy związane z obecnością pokrzywki. W podróży warto wybrać te preparaty, które nie mają działania usypiającego, np. bilastynę.
Alergia na słońce w podróży – przede wszystkim zapobiegaj!
Najlepszym sposobem na walkę z każdym typem alergii jest unikanie ekspozycji na czynnik wywołujący objawy uczulenia. W związku z tym podczas wakacyjnego urlopu jak najlepiej chroń swoje ciało przed słońcem. Większość czasu na dworze spędzaj w cieniu i zakrywaj ciało lekkimi i przewiewnymi materiałami. Nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych z ochroną UV. Ważne jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Powinien to być minimum SPF 30, a najlepiej 50. Pamiętaj o reaplikacji kremu w ciągu dnia. [3]
Bibliografia [1] L. L. Guan, H. W. Lim, i T. F. Mohammad, „Recognizing photoallergy, phototoxicity, and immune-mediated photodermatoses”, Journal of Allergy and Clinical Immunology, t. 149, nr 4, s. 1206–1209, kwi. 2022, doi: 10.1016/j.jaci.2022.02.013. [2] „Czy można być uczulonym na słońce?” Dostęp: 3 lipiec 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/article/62290 [3] A. M. Oakley, T. Badri, i B. W. Harris, „Photosensitivity”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 19 maj 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431072/