Galanteria ze skóry, w tym torby i torebki, to część garderoby, która zachwyca swoim designem i trwałością. Jednak po latach użytkowania może stracić swój urok ulegają uszkodzeniom, które wydają się naprawdę trudne lub niemożliwe do naprawienia. Czy istnieją zatem sposoby, by przywrócić do życia skórzaną torebkę?
Domowe metody na małe uszkodzenia
To normalne, że torebka wykonana ze skóry będzie się “zużywać”. Drobne zarysowania, niewielkie pęknięcia czy lekkie odbarwienia w okolicy zapięcia nie są może szczególnie dotkliwe, ale wiele osób chce im efektywnie zapobiegać. Tu z pomocą pochodzą sprawdzone metody, które można zastosować bez większego trudu – i to w swoim domowym zaciszu.
Przede wszystkim warto skupić się na porządnym wyczyszczeniu i odświeżeniu powierzchni torebki oraz jej wnętrza. Środek, po opróżnieniu, dobrze jest wytrzepać z drobnych zanieczyszczeń i, jeśli widoczne są zaplamienia, ręcznie przeprać w letniej wodzie i/lub z użyciem łagodnego detergentu. Po wyschnięciu podszewki można zabrać się za wierzchnią skórę.
Przed nałożeniem jakichkolwiek preparatów na materiał skórzany, musisz pozbyć się z niego kurzu, piasku i podobnych zanieczyszczeń. Gładką skórę wystarczy dokładnie przetrzeć suchą szmatką, natomiast galanterię z zamszu lekko przeszczotkować – najlepiej za pomocą gumowego narzędzia, które kupisz w każdym sklepie obuwniczym.
Dobierz odpowiedni środek – zarówno pod kątem rodzaju skóry, jak i wygody użycia. Na drobne zarysowania, gdy chcesz odświeżyć zewnętrzną część torebki, zastosuj specjalne chusteczki nasączane balsamem do skóry naturalnej lub też spryskaj ją odpowiednim aerozolem do skór szorstkich i nubuku. Pamiętaj, by zawsze pozwolić torebkom porządnie wyschnąć po takich zabiegach!
Duże uszkodzenie torebki = duży kłopot?
Przy znacznie większych uszkodzeniach torebka może wydawać się galanterią, której nie da się już uratować. Niestety, nieświadomie często pozbywamy się tego rodzaju elementów garderoby, uważając, że naprawa torebek jest najzwyczajniej niemożliwa – w końcu mało kto potrafi samodzielnie zszyć głębokie rozdarcie czy dokonać profesjonalnej renowacji.
Jak się jednak okazuje, nawet bardzo duże zniszczenia, mogą usunąć specjaliści! Dawniej popsutą torebkę zanosiło się przecież do kaletnika, który przywracał jej funkcjonalność i dobry wygląd. Obecnie tego rodzaju usługi oferują wyspecjalizowane firmy szewskie, do których możesz zresztą odnieść także obuwie wymagające intensywniejszych napraw.
Jak znaleźć zakład szewski?
Mogłoby się wydawać, że wraz z wejściem w nowe tysiąclecie zakończyła się pewna epoka także w sektorze usługowym – zakłady szewskie, kaletnicze, rymarskie oraz inne podmioty związane stricte z rzemiosłem straciły rację bytu. Obecnie widoczny jest jednak duży zwrot w kierunku niemalże zapomnianych zawodów.
Ze znalezieniem dobrej firmy szewskiej nie ma większego problemu. W wielu miastach już funkcjonują nowoczesne zakłady realizujące usługi napraw skórzanych torebek i obuwia. Oferują one przy tym znacznie szersze możliwości współpracy i zachęcają klientów z odległych miejscowości do korzystania z opcji wysyłki uszkodzonej torebki do zakładu, gdzie zostanie ona naprawiona, a następnie odesłana do adresata.
Takie firmy bez trudu znajdziesz w Internecie. Wiele z nich reklamuje się również w mediach społecznościowych, gdzie dodatkowo publikuje zdjęcia swoich prac. Dzięki nim możesz szybko przekonać się, że nawet bardzo zniszczone elementy skórzane mogą ponownie zachwycać! A cena za ich renowację nadal będzie korzystniejsza od zakupu nowej torebki!
Artykuł sponsorowany