Nadeszło lato, więc niedługo będziesz opalać się na plaży lub po prostu spędzać więcej czasu pod bezchmurnym niebem. Pamiętaj, że o tej porze roku twojej skórze potrzebna jest szczególna troska i ochrona przed ostrym promieniowaniem słonecznym. Dowiedz się, jak stosować krem do opalania, aby uniknąć bolesnych poparzeń i zaczerwienienia skóry.
Po pierwsze – wybierz odpowiedni kosmetyk!
Na co zwrócić uwagę, wybierając krem do opalania?
- Dokładnie przyjrzyj się swojej skórze. Jeżeli jest ona jasna, znajdują się na niej piegi i ma skłonność do podrażnień, odpowiednie będą kosmetyki przeciwsłoneczne z filtrem SPF 50. Natomiast jeżeli twoja skóra z natury jest oliwkowa, nieco ciemniejsza, delikatnie śniada, wystarczy ci krem do opalania z filtrem SPF 30.
- Sprawdź, jaką konsystencję ma krem. Lekkie emulsje, balsamy i mleczka łatwo rozprowadzają się na skórze – skłania to do wyboru właśnie tych kosmetyków. Jednak to zwykle gęsty krem skuteczniej zabezpiecza przed promieniowaniem UV. Pozostaje dłużej na skórze i tworzy na niej szczelną warstwę ochronną. Dlatego w wyjątkowo słoneczne dni, gdy słońce jest ostre, nie ryzykuj i wybieraj „cięższy” krem o gęstszej konsystencji.
Po drugie – nakładaj krem odpowiednio wcześniej
Smarujesz ciało kremem do opalania dopiero wtedy, gdy już dotrzesz na plażę? To duży błąd. Ryzykujesz tym, że przez nawet przez pół godziny nic nie będzie chronić cię przed słońcem.
Krem z filtrem przeciwsłonecznym należy nałożyć na skórę minimum 30 minut przed wyjściem z domu. Dopiero po tym czasie można mieć pewność, że kosmetyk wchłonął się i zaczął spełniać swoją funkcję.
Po trzecie – powtarzaj aplikację kremu do opalania
Gdy jesteś na plaży lub gdy tylko spacerujesz po mieście w słoneczny dzień, działanie kremu do opalania osłabiają różne czynniki. Kosmetyk może spływać wraz z potem lub wodą – np. w trakcie pływania. Warstwa kremu ściera się też w kontakcie z ubraniami i w czasie osuszania mokrego ciała ręcznikiem.
Dlatego jeśli zamierzasz spędzić na słońcu kilka godzin, powtarzaj aplikację kremu minimum co 2 lub 3 godziny. Pomoże ci to uniknąć poparzeń słonecznych.
Po czwarte – nakładaj krem na całe ciało… także na plecy!
W rozsmarowaniu kremu na plecach może ci pomóc druga osoba. Jednak nawet jeśli nie masz możliwości skorzystania z takiego wsparcia, i tak nie rezygnuj z ochrony tej części ciała.
Do rozsmarowywania kremu do opalania na plecach możesz wykorzystać myjkę kąpielową z długą rączką. Może też przydać się do tego stary pasek do spodni. Nałóż na niego krem, a następnie „wycieraj” nim plecy – w taki sam sposób, jak osuszasz je ręcznikiem po kąpieli.
Promienie słoneczne są przyjemne tylko do czasu. Są one przyczyną poparzeń, a nawet chorób skóry. Dlatego ciesz się słońcem, ale rób to z głową. Latem, w wyjątkowo słoneczne dni pod żadnym pozorem nie wychodź z domu bez warstwy kremu do opalania na skórze.