Olejowanie włosów, to coś, co polecam każdemu, kto marzy o zdrowym i mocnych włosach. Jak olejować włosy? W obecnych czasach nie jest to już tak wymagające zajęcie, jak dawniej, gdy nie było olejów kosmetycznych i korzystało się wyłącznie z tych spożywczych. Wciąż polecam oleje spożywcze, ale dla niektórych jest to “nie do przełknięcia”. Gotowe mieszanki olejów do włosów są o wiele przyjemniejsze w użyciu. Pięknie pachną i zazwyczaj już na etykiecie producent informuje, do jakich włosów są przeznaczone. Tak więc jeśli zależy Wam na dobrej kondycji włosów, to warto wprowadzić do swojej pielęgnacji olejowanie. Jak zacząć przygodę z olejowaniem włosów? Zapraszam na przewodnik “od A do Z”!
“Jak olejować włosy?” – to pytanie pojawia się najczęściej, gdy decydujemy się na świadomą pielęgnację włosów, ale nie do końca wiemy jak rozpocząć przygodę z olejowaniem. Według mnie olejowanie włosów na odpowiednio dobranych do porowatości oleju sprawia, że włosy są bardziej miękkie, błyszczące, odżywione. Warto być cierpliwym. Efekty olejowania nie przychodzą od razu, ale też szybko nie znikają. Pojawiają się po regularnym olejowaniu i są długotrwałe. Dla tych z Was, które jeszcze nie wiedzą co i jak, przygotowałam małą ściągę – olejowanie od podstaw krok po kroku.
Jak zacząć przygodę z olejowaniem włosów?
Przygodę z olejowaniem włosów powinniśmy rozpocząć od wybrania odpowiedniego oleju. Dobieramy go do porowatości swoich włosów. Jeśli jeszcze nie wiesz jakie masz włosy, w pierwszej kolejności wykonaj test porowatości. Gdy już to ustalisz, czas dobrać odpowiedni olej do włosów. Włosy można olejować na sucho lub na mokro z podkładem nawilżającym. Na początek wystarczy Ci sam olej. Początek przygody z olejowaniem rozpoczęłam stosując olejowanie na noc. Od początku byłam bardzo zadowolona z efektów.
Czym olejować włosy?
Olej powinien być dobrany odpowiednio do porowatości włosów. Poniżej przygotowałam dla Was propozycje olejów odpowiednich do danej porowatości.
Włosy niskoporowate
Jak olejować włosy niskoporowate? Jeśli masz włosy niskoporowate, możesz użyć takich olejów: olej kokosowy, olej palmowy, masło kakaowe, masło shea, masło mango, olej babassu, olej arganowy, olej słonecznikowy.
Włosy średnioporowate
Włosy średnioporowate lubią takie oleje jak: olej ze słodkich migdałów, olej z pestek śliwki, olej musztardowy, olej macadamia, olej ryżowy, olej z orzechów ziemnych, olej z orzechów laskowych, oliwa z oliwek, olej z awokado, olej rzepakowy, olej jojoba.
Włosy wysokoporowate
Jak olejować włosy wysokoporowate? Możesz użyć takich olejów jak: olej lniany, olej z nasion chia, olej z ogórecznika, olej z czarnuszki, olej kukurydziany, olej z nasion brokuła, olej konopny, olej z pestek winogron.
Zobacz także: Olejek do włosów wysokoporowatych – jaki wybrać?
W każdym przypadku możesz też postawić na gotowe mieszanki olejów do odpowiedniej porowatości (np. OnlyBio).
Olejowanie włosów domowe sposoby
Olejowanie włosów to sposób na piękne włosy znany od lat. Należy do domowych sposobów, tzw. babcinych. Już lata temu po olejowanie włosów sięgały nasze mamy i babcie. Dawniej najczęściej sięgano po olej rycynowy, który nie do końca sprawdzi się przy olejowaniu łodygi. Na szczęście dzisiaj na rynku mamy do wyboru mnóstwo olejów, które są o wiele przyjemniejsze w użyciu. Włosy można olejować na 3 sposoby: olejowanie na sucho, olejowanie na mokro (pod podkład nawilżający), olejowanie włosów z maską/odżywką emolientową.. Olejowanie na sucho polega na nałożeniu wybranego oleju na suche, nieumyte jeszcze włosy. Przed aplikacją dokładnie rozczesz włosy. Możesz to zrobić ponownie, gdy olej jest już na włosach. Dzięki temu rozprowadzisz dokładnie produkt na całej długości. Olejowanie na podkład różni się tym, że przed nałożeniem oleju, nakładasz na długość włosów produkt nawilżający – humektant, np. żel aloesowy, wodę różaną, żel z siemienia lnianego, pantenol. Następnie dopiero wybrany olej. Olejowanie z maską lub odżywką polega na wcześniejszym połączeniu oleju z odpowiednim produktem i nałożeniu mieszanki na suche, nieumyte włosy.
Jak olejować włosy na sucho?
Olejowanie włosów na sucho to najprostszy sposób nakładania oleju. W olejowaniu na sucho nakładamy olej na włosy i rozprowadzamy dłońmi lub wczesujemy grzebieniem. Najlepiej nakładać pasmo po paśmie – wtedy możemy kontrolować ilość nakładanego oleju. Olej nakładamy jedynie na długość włosów i trzymamy ok. 30-49 minut. Można dłużej, ale tyle w zupełności wystarczy.
Jak olejować włosy na mokro?
Olejowanie włosów na mokro, to nic innego jak olejowanie włosów na podkład nawilżający, który wzmacnia działanie oleju o właściwości nawilżające. Jak olejować włosy na mokro? Najpierw nakładamy na włosy podkład, a następnie rozprowadzamy olej.
Przykładowy podkład pod olej: żel aloesowy, panthenol (pianka), woda z miodem, woda z dodatkiem cukru, woda różana, hydrolaty (np. aloesowy).
Olejowanie włosów z maską
Aktualnie to mój ulubiony sposób na olejowanie włosów. W misce łączę ze sobą maskę emolientową i olej. Uzyskaną mieszankę nakładam bezpośrednio na włosy. Po nałożeniu rozczesuję włosy grzebieniem, żeby dokładnie rozprowadzić ją po całym włosach. Trzymam na włosach ok. 30-40 minut. Zazwyczaj nakładam mieszankę na włosy i zajmuję się czymś bardziej “przyziemnym”, np. sprzątam. W ten sposób olejowanie włosów w żaden sposób nie zabiera mi nadmiaru czasu.
Pamiętajcie, że olej nakładamy jedynie na długość włosów (olejowanie skóry głowy to zupełnie inny temat).
Jak olejować włosy na noc?
Olejowanie włosów na noc to nieco inny temat. Warto dowiedzieć się o nim więcej. Osobiście sama od tego zaczynałam. Przy całonocnym olejowaniu włosów efekty przychodzą nieco szybciej niż kilkudziesięcio minutowe lub kilkugodzinne trzymanie oleju na włosach. Polecam taki sposób początkującym osobom, które chcą jak najszybciej doprowadzić włosy do dobrej kondycji. Po kilku razach będziesz już widzieć różnicę, a po ok. 2-3 miesiącach regularnego olejowania włosów, będą one nie tylko lepiej wyglądały, ale i będą mocniejsze i zdrowsze. Jeszcze lepsze efekty osiągniesz, gdy nałożysz na noc czepek na głowę – olej w cieple działa jeszcze skuteczniej! Olejowanie włosów na noc można wykonać na sucho lub stosując podkład nawilżający pod wybrany olej.
Jak olejować włosy wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate?
Każdy rodzaj włosów można olejować w ten sam sposób. Najważniejsze to wybrać odpowiedni olej do porowatości włosów. Gdy już będziesz na etapie zaawansowanym, poznasz jak działa na Ciebie “bezpieczny” olej przeznaczony do Twojej porowatości, możesz oczywiście eksperymentować, ale na początek polecam dostosowanie się do podstaw. Podczas kupowania oleju zwróć uwagę na jego nazwę oraz skład. Najlepiej jeśli w składzie jest czysty olej (lub mieszanka olejów). Jeśli widzisz, że na etykiecie jest zwrot “olejek”, to znak, że w składzie mogą być zbędne substancje, które nie odżywiają włosów, a jedynie sprawiają wrażenie, że włosy wyglądają lepiej (np. silikony).
Jak długo trzymać olej na włosach?
Olejowanie włosów nie musi trwać długo. Wystarczy, że nałożysz olej na ok. 30 do 40 minut. Można też olejować włosy dłużej, nawet całą noc (olejowanie na sucho i na podkład nawilżający).
Czy po olejowaniu włosów trzeba je umyć?
Olej nakładamy na nieumyte, dokładnie rozczesane włosy. Po upływie odpowiedniej ilości czasu, należy go zmyć. Osobom początkującym, zmywanie oleju z włosów może wydawać się problematyczne. Jeśli jednak wiecie, w jaki sposób to robić, to nie ma w tym nic trudnego!
Jak zmyć olej z włosów?
- Najpierw część oleju zmyj ciepłą wodą.
- Nałóż na włosy odżywkę i trzymaj kilka minut (najlepiej ok. 10 minut).
- Po tym czasie spłucz odżywkę wodą, następnie skórę głowy umyj delikatnym szamponem. Nie nakładaj dodatkowego szamponu na same włosy. Myj je spływającą z głowy pianą lub dodatkową porcją odżywki.
Zdarza mi się pomijać krok 1 i taki sposób również bardzo dobrze się sprawdza. Na naolejowane włosy dokładam porcję maski i rozprowadzam na długości włosów. Po ok. 10-15 minutach zmywam całość ciepłą wodą, następnie myję skórę głowy, a spływającą pianą i odżywką domywam włosy na długości.
Ile razy w tygodniu można olejować włosy?
Najlepiej jeżeli będziesz olejować włosy 1-2 razy w tygodniu. Wszystko zależy oczywiście od czasu jaki posiadasz. Kiedy zaczynałam świadomą pielęgnację, olejowałam włosy nawet 3 razy w tygodniu. Olej nie zniszczy włosów (nawet, gdy sięgniesz po taki, który nie jest przeznaczony do Twojej porowatości), więc tego nie musisz się obawiać.
2 comments
Polecam masaż skóry głowy zawsze przy oglądaniu seriali Można połączyć z wcierkami, nawet w rossmanie ostatnio jest całkiem spory wybórkońcach (z Onlybio taka tęczowa, albo z firmy Joanna, są dwa rodzaje, na początek taka zielona ). Jeśli skórę głowy masz zdrową to może być wcierka Banfi Hajszesz, niektórym turbo przyspiesza porost.
I konkretne dbanie o końcówki- serum silikonowe i podcinanie. Bo może włosy rosną, tylko jednocześnie wykruszają się na końcach. Dobrze jest również pić odpowiednie zioła na wzmocnienie oraz porost włosów https://loremvit.pl/ziola-na-porost-wlosow/ Na stronie jest opisane które pomogą.
Jak najbardziej olejowanie włosów się sprawdza. Warto spróbować.