Jesień jest wyjątkowo trudnym okresem w ciągu roku. Zazwyczaj, kiedy wstajemy jest już ciemno, kiedy wracamy ze szkoły/uczelni/pracy – znów jest ciemno. Do tego niskie temperatury, wiatr, nierzadko deszcz i ogólnie niesprzyjająca aura. Jeżeli ciężko jest rano podnieść Ci się z łóżka, przez cały dzień ziewasz, zasypiasz przy pracy i trudno Ci funkcjonować, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie!

pokochac-swoje-zycie-bez-rewolucyjnych-zmian

1. Wysypiaj się

Niezbyt odkrywcza porada, jednak wiele osób zapomina jak bardzo ważna jest odpowiednia higiena psychiczna. Wracamy z codziennych zajęć i … zabieramy się za odpoczynek. Tyle, że odpoczynek zajmuje nam czasami tak wiele czasu, że zapominamy o śnie. Jeżeli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości snu to możesz czuć się nieustannie zmęczony i nie ma w tym nic dziwnego. Powinniśmy spać co najmniej 8 godzin na dobę.

2. Odpowiednia dieta

Obowiązkowo musimy bliżej przyjrzeć się naszej diecie. Nie powinno w niej zabraknąć produktów pełnoziarnistych i ryb oraz większej ilości warzyw i owoców. Aby zapewnić stały poziom energii spożywaj pięć posiłków w ciągu doby. Uzupełnij dietę w produkty wspomagające system odpornościowy, np. żeń-szeń, produkty bogate w witaminę C.

3. Nie zapominaj o śniadaniu

Pozostając w temacie diety – śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, nie pomijajcie go. Zjedzenie zdrowego posiłku z rana pomoże nam czuć się lepiej przez cały poranek i to zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Przykładowe śniadanie: miska płatków z pełnego ziarna z odtłuszczonym mlekiem i kawałkami truskawek.

4. Nawadniaj organizm

Pij wodę! Dużo wody. Woda jest niezbędna do utrzymania zdrowia całego ciała, jasnego umysłu i równowagi w obrębie wszystkich tkanek i narządów. Około 60% ludzkiego ciała stanowi woda. Zalecana dzienna dawka to dziewięć szklanek dla kobiet i trzynaście dla mężczyzn. Jeżeli jesteś bardzo aktywny fizycznie, należy tę ilość jeszcze zwiększyć. Pamiętajcie, że do tej ilości wliczają się również kawa, herbata, soki a nawet soczyste owoce i warzywa.

5. Kawa/kofeina

To dość kontrowersyjny punkt, ponieważ często podważa się kawę, jako produkt, który jest zdrowy dla naszego organizmu. Kofeina to jednak wciąż najpowszechniej stosowany środek pobudzający na świecie. Kawa zwiększa poziom energii oraz podtrzymać koncentrację. Kofeina najsilniej działa przez pierwszą godzinę po spożyciu, ale w zależności od indywidualnych właściwości organizmu może pozostawać w organizmie przez trzy do ośmiu godzin. Oczywiście w tym również trzeba zachować umiar – najlepiej ograniczyć spożywanie kawy do 2. filiżanek dziennie.

6. Unikaj jedzenia w późnych godzinach wieczornych

Trawienie w nocy sprawia, że rano budzisz się z czymś na kształt „pokarmowego kaca” – na pewno niewyspany.

7. Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Odpowiednia dawka ruchu pobudzi organizm i doda Ci więcej energii. Wiem jak trudno ruszyć się jesienią i zmusić do regularnych ćwiczeń. Aktywność fizyczna nie musi jednak oznaczać długich, zabójczych treningów. Wystarczy delikatny ruch, lekki trening, czy nawet poruszanie się w rytm ulubionej muzyki. Sprawdź – to naprawdę działa cuda! :)

8. Relaksująca kąpiel

… lub szybki prysznic – w zależności od upodobań. Stwórz swój własny rytuał kończący dzień. Dla mnie długi prysznic + nawilżanie i głęboka regeneracja skóry po, to coś, czym kończę dzień. Jeżeli wolisz długie kąpiele, na pewno świetnie sprawdzą się pachnące dodatki: sole, płyny do kąpieli. Opcji jest mnóstwo!

9. CZAS DLA SIEBIE

Mój ulubiony podpunkt. Kiedy, jak nie jesienią w długie, spokojne popołudnia i wieczory zająć się własną pasją, czy rozwojem? Widoczne efekty wpłyną na Wasze samopoczucie i dodadzą energii.

10.

DODASZ COŚ OD SIEBIE? :) 

5 KOMENTARZE

  1. Ten artykuł to chyba był pisany specjalnie dla mnie ;) Dziękuję i pozdrawiam!

  2. Bardzo ciekawe porady, na pewno przydadzą się na okres jesienno-zimowy kiedy jesteśmy mniej aktywni ;)

  3. Mnie na nogi stawiają masaże rehabilitacyjne, które przy moich problemach z kręgosłupem są jak najbardziej wskazane :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here