Na to jak wygląda nasz makijaż w zdecydowanym stopniu wpływa jakość używanych do jego wykonania narzędzi. Bardzo ważny jest więc sposób przechowywania kosmetyków i akcesoriów kosmetycznych. Najlepiej by były one zawsze w idealnym stanie. Należy także pamiętać o tym, aby zwracać uwagę na termin ważności poszczególnych kosmetyków. Dzisiaj przedstawię Wam sposoby na to, aby Wasze akcesoria kosmetyczne jak najdłużej zachowały idealny stan.

 • Pielęgnacja pędzli

Pędzle nie muszą być produktem, który zmieniamy bardzo często. Wysokiej jakości zestaw pędzli może slużyć nam nawet kilka lat. Najlepiej by były one przechowywane w specjalnie przeznaczonym do tego pokrowcu lub ułożone włosiem do góry np. w pojemniku na ołówki.

Big set of make-up brushes
Big set of make-up brushes

Do czyszczenia pędzli powinno się używać specjalnego płynu oczyszczającego, bardzo delikatnego mydła lub szamponu dla dzieci. Nakładamy kroplę preparatu na wewnętrzną część dłoni i delikatnym spiralnym ruchem obracamy pędzlem, dopóki włoski nie pokryją się mydłem. Następnie spłukujemy pędzel tak, aby nie pozostały na nim resztki czyszczącej emalii. Czystym ręcznikiem odciskamy nadmiar wilgoci i kształtujemy włoski tak, aby wróciły do ich pierwotnego kształtu. Najlepiej, aby pędzel schnął w pozycji poziomej, z włosiem znajdującym się poza powierzchnią blatu.

 • Gąbeczki do makijażu

Na gąbeczkach bardzo szybko gromadzą się bakterie. Konieczne jest ich mycie po każdym użyciu. Dokładne oczyszczenie z resztek podkładu, czy emalii użytej do mycia gąbki jest niezbędne, ponieważ to przedmiot, na którym bakterie namnażają się jeszcze szybciej niż w przypadku pędzli. Niektóre gąbeczki można także dezynfekować wrzątkiem.

 • Puszek do pudru

Puszki mimo, że są delikatne można wrzucić nawet do pralki. Od siebie jednak polecam wypranie ich w dłoniach tym samym specyfikiem, co pędzle. Najlepiej się sprawdza pranie w delikatnym szamponie dla dzieci.

 • Zalotka do rzęs

W zalotkach przeznaczonych do użytku „na zimno” znajdują się gumowe wkładki, których zadaniem jest ochrona rzęs. Należy więc zwracać na nie szczególną uwagę i często je wymieniać.  Zazwyczaj do zalotek jest dołączany zapasowy zestaw wkładek, ale można także je kupić w prawie każdej drogerii. Warto mieć zawsze zapasowy zestaw pod ręką.

 • Kosmetyki do makijażu

Zwróć uwagę, czy w Twojej kosmetyczce nie znajdują się preparaty, które mają pęknięte opakowania lub takie, którym brakuje nakrętek. Jeżeli znajdziesz takie kosmetyki, wówczas płynny podkład przelej do świeżej buteleczki (dostępne np. w Rossmanie). Preparaty kremowe, czy szminki postaraj się przełożyć do małych pojemniczków lub na palety. Jeżeli zabraknie Ci nakrętek do kredek, to włóż je do zamykanych foliowych torebek. Pokruszonego pudru prasowanego, czy różu lepiej już nie używaj.

Ile czasu możesz trzymać otwarte kosmetyki do makijażu?

podkłady płynne i kremowe – 2 lata,

korektor- 2 lata,

puder – 2 lata,

tusz do rzęs- 6 miesięcy,

szminka- 12 -18 miesięcy,

kredki do oczu i ust- 12 do 18 miesięcy,

cienie do powiek – 2 lata,

róż w formie pudru- 2 lata,

róż w kremie – 2 lata,

preparat nawilżający- 2 lata,

krem do oczu- 6 miesięcy,

filtr przeciwsłoneczny-  2 lata,

krem do twarzy- 2 lata.

Pamiętaj, że cotygodniowy przegląd kosmetyczki jest łatwiejszy niż porządkowanie jej co pół roku!

13 KOMENTARZE

 1. Zawsze marzyłam o profesjonalnym etui na pędzle, mam nadzieję, że kiedyś je nabędę! :)

  • Przystanek Uroda

   Wbrew pozorom skompletowanie takiego zestawu nie jest drogie, ani tym bardziej trudne ;) Tak więc powodzenia N.! :)

 2. Anonim

  Zawsze mam problemy z zalotką, nie umiem zmieniać tych gumek, a Ty często je zmieniasz? może jakaś instrukcja?

  • Przystanek Uroda

   nie przypuszczałam, że może to komuś sprawiać problem ;P w takim razie na dniach coś na ten temat dodam :)

   • Basically, you are off your rocker mate, you and the flewor shosh! That mikey just encourages this behaviour I think you should all see someone about all this musical rasclat nonsense ..yeah, ME! Come find me when u arrive we playing Wobble on 21st Nov want the flewor fairy to do another night Im doing on 14th if u up for it when u land?! Email me ..Chris

 3. kredka

  „podkłady płynne i kremowe – 2 lata” ja swoje wykończam w max 2 miesiące :D a nie w 2 lata!

  • Przystanek Uroda

   w miesiące? :o to chyba sporą ilość za jednym razem używasz?

   • rybka

    hihi, no ja mam podklady o wiele dłużej niż 2 miesiące, tymbardziej w wakacje, bo wtedy stosuje je znacznie rzadziej, Pozdrawiam

 4. you know

  Post dla mnie, zważywszy na burdelik jaki mam w kosmetyczce;D

 5. Novinha

  Ja raczej ogarniam kosmetyki – mam ich raczej mało, bo drogie, i na bierząco je zużywam. Gorszą zgrozą jest tzw „druga kosmetyczka” w której z uporem godnym lepszej sprawy odkładam opakowania po kosmetykach „które mi się spodobały, ale nie chcę zapomnieć jak się nazywają, więc zostawię sobie opakowanie”. Kiedyś sprzedam je do muzeum. :)

 6. Dora Aloe

  właśnie, a masz jakiś specjalny kuferek, w którym trzymasz kosmetyki? ja ostatnio chciałam sobie kupić, ale ceny mnie przeraziły!

 7. Dora Aloe

  bardzo przydatny post, ja swoją zawartość kosemtyczne traktuję trochę „po macoszemu”, dzisiaj zrobię porządek, wyrzucę to, co już się nie nadaje i umyję wszystkie akcesoria

 8. Mój pędzel zaczął ostatnio tracić włoski, nie wiem dlaczego… zawsze myłam go w wodzie z szamponem a później nakładałam odżywkę, mam go tylko rok i nie wiem dlaczego się tak stało..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here