Perfumy istnieją od setek tysięcy lat. Ich początki sięgają Starożytności, a z biegiem czasu ewoluowały i zmieniała się ich funkcja. W XIX wieku druga faza rewolucji przemysłowej dała początek perfumom, jakie znamy obecnie. Poznaj historię perfum i dowiedz się, na czym polega proces ich produkcji.
Przypuszcza się, że człowiek odkrył możliwość uzyskiwania zapachów podczas spalania w ogniu różnorodnych roślin. To właśnie wspomniane spalanie roślin dało początki zainteresowania ludzkości wonnościami. Później, na przestrzeni wieków, różne cywilizacje odegrały odmienne role w rozwoju perfumiarstwa. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian. Dla Egipcjan perfumy odgrywały niezwykle istotną rolę podczas ceremonii religijnych, w tym głównie pogrzebowych. Wówczas wonne olejki i mirrę stosowano między innymi do balsamowania ciał zmarłych. Co ciekawe, dawniej perfumy stosowano także w… medycynie! Dużą popularnością cieszyło się zwłaszcza nacieranie nimi ciał. W Rzymie natomiast perfumy uznawane były powszechnie za symbol bogactwa i luksusu. Tym samym dla wielu mieszkańców Rzymu stanowiły one nieodłączną część pielęgnacji ciała. Warto przy tym dodać, że nadmierne używanie zapachów było ostro krytykowane przez moralistów.
Początki produkcji perfum w znanej nam obecnie formie miały miejsce w XIX wieku, a konkretnie podczas drugiej fazy rewolucji przemysłowej. Rozwój technologii i chemii zdecydowanie ułatwił proces produkcji perfum, a tym samym przyczynił się do zwiększenia ilości produktów dostępnych dostępnych na rynku.
Zawód: perfumiarz
Oczywiście osobami, które zajmują się komponowaniem zapachów perfum są perfumiarze. Jednym z najważniejszych zadań profesjonalnego perfumiarza jest wskazanie odpowiednich składników, a następnie dobór proporcji wspomnianych komponentów. To ważne, gdyż w innym przypadku perfumy nie będą posiadały odpowiedniej ekspozycji oraz trwałości.
Jak wygląda tworzenie perfum?
Tworzenie perfum składa się z kilku etapów. Najważniejsze z nich to:
- Wybór komponentów – perfumy produkowane są z różnorodnych składników, które – połączone ze sobą – składają się na przyjemną dla zmysłów kompozycję zapachową. Wybór składników jest jednym z najważniejszych etapów całego procesu produkcyjnego.
- Określenie proporcji – jakość perfum zależna jest nie tylko od samych substancji zapachowych, ale i optymalnie dobranych proporcji. Proporcje decydują zarówno o intensywności, jak i trwałość zapachu.
- Łączenie nut zapachowych – po wyborze składników oraz ustaleniu proporcji, pora przejść do łączenia nut zapachowych, a zatem doboru akordu oraz bazy.
- Utrwalanie – na tym etapie stosowany jest specjalny utrwalacz. Nadmieniona substancja współgra zapachowo z zastosowanymi uprzednio komponentami.
- Butelkowanie – ostatnim etapem produkcji jest butelkowanie. Po zabutelkowaniu perfumy są już gotowe do użytku.
Jak widać tworzenie perfum jest sztuką wymagającą zarówno wyobraźni, wiedzy, jak i umiejętności. Na szczęście obecnie oryginalne mieszanki zapachów dostępne są na wyciągnięcie ręki, na przykład na stronie www.perfumeria.pl/collections/perfumy