Artykuł sponsorowany
Większość osób twierdzi, że picie alkoholu jest przeznaczone dla ludzi – z tym powiedzeniem ciężko jest się nie zgodzić. Picie alkoholu towarzyszy nam niemalże przy każdej możliwej okazji. Pijemy podczas ważnych uroczystości rodzinnych, a także „oblewamy” sukcesy. Są i tacy, którzy zapijają smutki.
Problem dopiero pojawia się wtedy, gdy nie dostrzegamy tego, że nie potrafimy żyć bez picia alkoholu. Można pomyśleć, że to przecież nic złego. Niestety, statystyki pokazują, że coraz młodsze osoby sięgają po alkohol i piją go bardzo dużo. Rozpoczynając swoją przygodę z alkoholem bardzo wcześnie można łatwo popaść w uzależnienie. Jak walczyć z chorobą alkoholową jeżeli tak ciężko utrzymać nam abstynencję?
Uzależniony, który posiada w swoim organizmie wszywkę i napije się alkoholu już po kilku minutach naraża się na wystąpienie bardzo nieprzyjemnych reakcji, które w większości przypominają objawy silnego zatrucia alkoholowego (kaca). Są one jednak dużo bardziej poważne. W skrajnych przypadkach wszywka w połączeniu z alkoholem może spowodować zawał serca, co w konsekwencji grozi nawet utrata życia. Dlatego pacjent z wszywką powinien utrzymywać całkowitą trzeźwość.
Kiedy warto zdecydować się na wszywkę alkoholową?
Zaszycie alkoholowe może rozważyć każdy – kto cierpi na chorobę alkoholową, lecz alkoholizm wyrządził już tyle szkód w jego organizmie, że chce zerwać z nałogiem. Zaszycie jest też polecane osobom, które może nie są uzależnione, lecz nie potrafią odmówić sobie picia alkoholu, a chcą żyć w trzeźwości bo obawiają się, że popadną w uzależnienie. Takie osoby najczęściej potrzebują kogoś, lub coś, co będzie kontrolować utrzymywanie całkowitej abstynencji. Na szczęście coraz więcej osób dostrzega, że o wiele lepiej jest żyć w trzeźwości, ponieważ jest się wtedy dużo zdrowszym.
Na jakiej zasadzie działa wszywka alkoholowa?
Aktywny składnik wszywki po połączeniu z alkoholem powoduje nieprzyjemne dolegliwości, które dla uzależnionego są na tyle silne i męczące, ze najczęściej rezygnuje on całkowicie z picia nawet małych ilości alkoholu. Jakie to są dolegliwości?
- silne bóle i zawroty głowy,
- nudności i wymioty,
- skoki ciśnienia,
- kołatanie serca,
- duszności,
- drgawki,
- zaburzenia rytmu serca.
Objawy te pojawiają się już kilka minut po wypiciu alkoholu u pacjenta z wszywką. Mogą one trwać nawet 10 godzin nie tracąc na intensywności.
Czy każdy może zdecydować się na zabieg?
Zabieg wszycia posiada kilka przeciwwskazań. W jakich sytuacjach pacjent nie zostanie do niego dopuszczony?
- jeżeli zgłosi się na zabieg nietrzeźwy (wymagane jest utrzymanie minimum 24 godzinnej abstynencji),
- jeśli jest uczulony na aktywne składniki wszywki alkoholowej,
- pacjentki, które są w ciąży lub aktualnie karmią piersią także nie zostaną zakwalifikowane do zaszycia,
- pacjent, który przyjmuje leki, w których składzie występuje alkohol,
- osoby z zaburzeniami psychicznymi (także ci, którzy mają za sobą próby samobójcze),
- uzależnieni z niektórymi schorzeniami sercowo-naczyniowymi (wykluczanymi w wywiadzie medycznym).
Wszystkie ewentualne przeciwwskazania do zaszycia wyklucza lekarz w szczegółowej konsultacji przed wykonaniem zabiegu.
Wszywka alkoholowa – jak wygląda zabieg?
Najczęściej pojawiającym się pytaniem przed zabiegiem implantacji leku jest to czy podskórne wszycie jest bolesne? Nie jest to zabieg bolesny ponieważ przed zaszyciem pacjentowi podawane jest niezwykle skuteczne znieczulenie miejscowe. Wybierając miejsce w którym planujemy zaszycie warto zapoznać się z jego opiniami. Zabieg implantacji rozpoczyna się zawsze od tzw. konsultacji lekarskiej. Lekarz ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta a także wyklucza wszystkie przeciwwskazania. Jeżeli pacjent zostanie dopuszczony do zabiegu, podpisuje zgodę na zabieg oraz otrzymuje znieczulenie. W okolicach pośladka lub łopatek chirurg wykonuje małe nacięcie (ok. 1 cm.) gdzie umieszczane są tabletki z lekiem. Następnie rana jest zaszywana szwami rozpuszczalnymi. Po zabiegu pacjent otrzymuje stosowne zaświadczenie.
Przeciwwskazania do zaszycia
- uczulenie aktywne składniki leku,
- stan upojenia alkoholowego osoby uzależnionej w dniu zabiegu (pacjent jest zobowiązany do powstrzymania się od picia alkoholu na minimum 24 godziny przed planowaną implantacją),
- w przypadku kobiet z zaszycia wyklucza ciąża oraz laktacja,
- osoby, które zażywają leki w składzie których występuje nawet niewielka ilość alkoholu,
- choroby układu krążenia (wykluczane w wywiadzie medycznym przed zabiegiem),
- zaburzenia psychiczne (w tym próby samobójcze).
Pacjenci zgłaszający się na zabieg implantacji wszywki alkoholowej muszą być silnie zmotywowani do walki tą właśnie metodą. W przeciwnym razie niestety terapia awersyjna nie przyniesie skutków, a pacjenci z wszywką jeżeli złamią zakaz picia alkoholu mogą nabawić się nawet uszczerbku na zdrowiu. Wszywka alkoholowa w połączeniu z etanolem w skrajnych przypadkach może grozić nawet zawałem serca. To co lekarze powinni podkreślać uzależnionym to fakt, że wszywka jeżeli będzie stosowana jako samodzielna metoda walki z chorobą alkoholową – nie ma szansy na powodzenie. Dlaczego? Wszywka jest metodą farmakologiczną. Bardzo pomaga utrzymać abstynencję. To dzięki wszywce uzależniony może z powodzeniem podjąć dalsze kroki terapeutyczne. Mowa tutaj o działaniach opartych na psychoterapii. Po implantacji wszywki chory na alkoholizm powinien zgłosić się najlepiej do zamkniętej placówki leczenia uzależnień. Ośrodki takie charakteryzują się naprawdę dużą skutecznością. Wszywka alkoholowa może pomagać uzależnionym także po opuszczeniu ośrodka. Wielu pacjentów po powrocie do domu, wspomaga się farmakologicznie wszywką, oceniają oni, że wszywka jest dla nich swego rodzaju kontrolą. Dzięki zaszyciu wiedzą oni, że nawet w sytuacjach kryzysu nie mogą sięgnąć po kieliszek bo grozi to poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Nie chcą też męczyć się wiele godzin z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Wszywka skutecznie powstrzymuje ich przed piciem alkoholu.