Sukienkę koktajlową można określić mianem krótszej i skromniejszej wersji sukni wieczorowej. Chociaż występuje ona w wielu odsłonach, nie każda kobieta może sobie na nią pozwolić. Te, które chciałyby założyć koktajlową sukienkę, powinny wiedzieć, jak dobrać ją do swojej sylwetki.
Zatem do jakiego typu figury pasuje sukienka koktajlowa? Kto może zakładać ją bez obaw, a kto powinien jednak wstrzymać się przed wyborem takiej kreacji? Sprawdź!
Czym charakteryzuje się sukienka koktajlowa?
Chociaż określenie “sukienka koktajlowa” jest bardzo popularne, nie każdy wie, co tak naprawdę oznacza. Takie kreacje powstały z potrzeby stworzenia stylizacji nieco wygodniejszej i skromniejszej niż suknia wieczorowa. Są więc przede wszystkim krótsze – sięgają od kolan do maksymalnie połowy łydki. Sukienka koktajlowa nie będzie też w żadnym stopniu wyzywająca ani zbyt ozdobna. Zazwyczaj dobrze przylega do ciała od dekoltu aż do pasa, a poniżej może kończyć się dowolnie. Oznacza to, że znajdziemy zarówno dopasowane sukienki koktajlowe, jak i modele rozkloszowane czy nawet asymetryczne. Warto pamiętać też, że o skromności takich kreacji decyduje również materiał – rzadziej koronkowy, a częściej gładki, szlachetny i elegancki.
Kto może pozwolić sobie na sukienkę koktajlową?
Sukienki koktajlowe dedykowane są przede wszystkim młodszym kobietom, którym wypada nosić kreacje odsłaniające nogi. Panie szczupłe mogą wybierać nawet modele przed kolano. Z kolei tych sięgających połowy łydki nie poleca się osobom niskim, gdyż dodatkowo optycznie skracają sylwetkę. Młode kobiety powinny wybierać koktajlowe sukienki rozkloszowane, z plisami czy falbankami lub sukienki jeansowe. Natomiast panie w średnim wieku zdecydowanie lepiej zaprezentują się w kroju prostym, ołówkowym, ale nie obcisłym. Co ważne, sukienki koktajlowe pasują do każdego typu sylwetki, jednak trzeba wiedzieć, jak je do niego dopasować.
Jak dobrać sukienkę koktajlową?
Mogłoby się wydawać, że wdzięczna sukienka koktajlowa będzie prezentować się dobrze wyłącznie na paniach o idealnych proporcjach, czyli posiadaczkach figury typu klepsydra. Nic jednak bardziej mylnego, gdyż optycznie zbliżony efekt pożądanych proporcji da się osiągnąć z odpowiednią kreacją również w przypadku sylwetki typu gruszka czy jabłko. Najważniejszą zasadą jest maskowanie niedoskonałości i podkreślanie atutów swojego ciała. Jeśli problemem są szerokie uda i biodra, odciągamy od nich uwagę za pomocą rozkloszowanego dołu. Z kolei chcąc je podkreślić, wybieramy fason dobrze dopasowany. Wcięcie w talii eksponuje pasek, a efekt ogólnego wysmuklenia gwarantuje dekolt w kształcie literki V. Jeżeli chcemy pokazać zgrabne ramiona, wybieramy sukienkę koktajlową z delikatnymi ramiączkami, a jeśli pragniemy wyrównać proporcje między ramionami a biodrami, stawiamy na odpowiednie kolory: jasną górę i ciemny dół przy szerokich biodrach lub odwrotnie przy szerokich ramionach.
Niemal każda kobieta może mieć w szafie sukienkę koktajlową. Kiedy sprawdzi się taki strój? Kreacja koktajlowa jest odpowiednia na wesele, ale też na bankiet firmowy czy rodzinne przyjęcie. Można założyć ją niezależnie od tego, jaki nosimy rozmiar, oby podkreślała nasze atuty i maskowała niedoskonałości.
Artykuł sponsorowany
Zobacz także: Modne swetry na 2024. TOP 10 najmodniejszych swetrów jesień zima 2024