Odzież wierzchnia na okres jesienny i zimowy powinna nie tylko wpisywać się w obecne trendy, ale także zapewniać komfort cieplny podczas pierwszych przymrozków! Przeglądając katalogi marek odzieżowych czy najnowszą ofertę sklepów z pewnością zauważyłaś kilka modeli płaszczy szytych z wełny. Czy warto wybrać taki rodzaj okrycia, jako dość uniwersalne, a przy tym eleganckie? Czy wełniany płaszcz zapewni także odpowiednio wysoką ochronę przed chłodem?
Jakie powinno być jesienno – zimowe okrycie wierzchnie?
Nie ukrywajmy, zakup odzieży wierzchniej na chłodniejsze miesiące jest dla większości kobiet inwestycją na więcej niż jeden sezon. Odzież tej kategorii, która jest przy tym szyta z dobrej jakości materiałów, to wydatek, który warto zaplanować w budżecie, jeśli ma służyć przez następne lata. Dlaczego? Ponieważ klasyczny wełniany płaszcz będzie przewyższał klasą każdą typową kurtkę puchową. Co więcej, może być równie wygodną i funkcjonalną osłoną przed mrozem!
Okrycie zimowe powinno być zatem zarówno ciepłe, jak i wszechstronne – musisz czuć się w nim wygodnie, a do tego mieć możliwość ubierania go do każdej stylizacji i okazji. Kolejną cechą jest jego trwałość – im lepszych surowców użyto w procesie produkcji, tym większa pewność, że płaszcz zachowa swoje właściwości, kolor oraz kształt.
Czym charakteryzuje się wełna?
Wełna jest naturalnym materiałem, który wykorzystuje się już od wieków do tworzenia tekstyliów o różnym charakterze. Wszystko przez szczególne właściwości tkanin tkanych z wełnianej przędzy. Mowa tu głównie o optymalnym poziomie izolacji ciała przed niskimi temperaturami. Wełna wykazuje się jedna z najwyższych wskaźników higroskopijności – tj. zdolności do odprowadzania wody, która gromadzi się na naskórku w postaci np. potu. Tkanina nie nasiąka zbyt szybko wodą, zatem nawet w czasie deszczu czy śniegu, dzięki czemu nie wyziębisz swojego organizmu. Nie oznacza to oczywiście, że wełniany płaszcz lub podobne okrycie będzie całkowicie wodoodporne, ale w razie załamania pogody bez trudu powinnaś dotrzeć do domu czy pracy przysłowiową „suchą nogą”.
Funkcja termoizolacji idzie jednocześnie w parze z naturalną przepuszczalnością powietrza, co oznacza, że w płaszczu z wełny nie będzie Ci również za gorąco. Tkanina ta doskonale odprowadza wilgoć, przez co unikniesz uczucia przepocenia odzieży. Takiego komfortu nie zapewni Ci kurtka lub płaszcz szyty z materiałów syntetycznych!
Jak wybrać płaszcz wełniany dobrej klasy?
Wybór najlepszego płaszcza z wełny nie zawsze może okazać się prosty. Na rynku znajdują się modele szyte z tkanin o różnej zawartości naturalnego surowca, co w trakcie noszenia okrycia może być już nieco odczuwalne. Jeżeli masz taką możliwość, wybierz płaszcz szyty w stu procentach z wełny. Tak czysty gatunkowo materiał sprawi, że nie zmarzniesz nawet przy minusowych temperaturach.
Niektóre osoby mogą być jednak delikatnie wyczulone na charakterystyczną szorstkość owczej wełny, przez co noszenie ubrań z tego surowca nie jest do końca komfortowe. Wówczas lepiej sięgnąć po płaszcz szyty z tkaniny wełnianej z wybraną domieszką. W wariancie luksusowym może to być wełna alpaki, która „zmiękcza” fakturę materiału. Jako dodatek pochodzenia naturalnego nadal podtrzyma funkcję termoizolacji. Tańszym zamiennikiem będzie domieszka z włókien syntetycznych, takich jak poliamid czy poliester. Uwaga! Zawartość dodatku nie powinna jednak przekraczać około 20 procent całej tkaniny. W ten sposób płaszcz zachowa swój klasyczny wygląd, ale będzie bardziej miękki w dotyku i trwały w trakcie użytkowania.
Chcesz, by nowe okrycie wierzchnie z wełny służyło Ci naprawdę długo? Zadbaj o nie! Pamiętaj o regularnym wietrzeniu płaszcza, co jest szczególnie istotne, jeśli zdążył przemoknąć. Jeżeli odwieszasz odzież do szafy, zadbaj o to, by wokół okrycia pozostawała wolna przestrzeń z dostępem powietrza.
Artykuł sponsorowany