Noszenie soczewek to doskonała alternatywa dla okularów. Daje ona wiele swobody, idealnie nadaje się do uprawiania sportu oraz sprawia, że o wadzie wzroku można po prostu zapomnieć. Podobnie jednak jak w przypadku szkieł, soczewki wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w płyn do soczewek, czyli inaczej lubrykant oraz krople do oczu.
Do czego służy płyn do soczewek?
Płyn do soczewek jest niezbędny do ich przechowywania i pielęgnacji. Wiele osób, które nosi soczewki, musi je ściągać na noc. Wtedy to należy umieścić soczewki w odpowiednim pojemniku, w którym będzie znajdować się płyn. Soczewki, które pozostaną poza środowiskiem wilgotnym, wyschną, do czego nie powinno się doprowadzić. Nie oznacza to jednak, że każdy płyn się nada. Obecnie na rynku popularnością cieszą się wielofunkcyjne płyny, które można stosować z soczewkami miękkimi, w tym z silikonowo – hydrożelowymi.
Płyn do soczewek, a woda
Płyn do soczewek to wbrew pozorom nie woda. Mimo że te dwie ciecze są przezroczyste i mogą wydawać się podobne, to jednak ich podobieństwo na tym się kończy. Stosowanie wody do soczewek wiąże się z dużym ryzykiem, ponieważ może w niej dojść do namnożenia się bakterii, które w oku spowodują rozwinięcie się zapalenia. Warto tutaj również dodać, że w przypadku stosowania lubrykantu takiego niebezpieczeństwa nie ma. Wręcz przeciwnie poprawia on komfort noszenia soczewek. Płyn do soczewek ma także swoją datę przydatności. Najczęściej wynosi ona 6 miesięcy od daty otwarcia.
Płyn do soczewek, a krople do oczu
Krople do oczu są konieczne w przypadku zmagania się z uczuciem pieczenia w oku, wysuszenia oraz dyskomfortu, zwłaszcza jeśli dłuższy czas spędza się przed urządzeniami elektronicznymi. Monitor, tablet czy też telefon to wszystko zagrożenia dla naturalnego nawilżenia oka. W takim przypadku zdecydowanie warto sięgnąć po krople do oczu, jednak trzeba przy tym pamiętać, że nie mogą one być stosowane jako zamiennik płynu do soczewek. Nim sięgnie się po krople do oczu, trzeba najpierw zdjąć soczewki.
Zapalenie spojówek- czym ono jest?
Zapalenie spojówek to dolegliwość, która pojawia się najczęściej na skutek niewłaściwego użytkowania soczewek. Może wtedy dojść do dostania się bakterii lub wirusów do oka, które poskutkują takimi objawami jak ból, łzawienie, zaczerwienienie. W tym wypadku należy udać się do lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. Warto więc pamiętać o właściwej pielęgnacji, która uchroni użytkownika przed powikłaniami.
Soczewki do oczu – prawidłowe zdejmowanie
Soczewki do oczu należy zdejmować za pomocą rąk, które zostały uprzednio dokładnie umyte. Higiena w tym przypadku jest bardzo istotna. Warto pamiętać, że przed ściągnięciem trzeba naszykować sobie pojemnik, który najczęściej jest dołączony do opakowania z płynem do soczewek. Do przegród należy nalać tyle płynu, by soczewki kontaktowe były pokryte całkowicie, do tego warto również dodać, że pojemniki należy szczelnie zamknąć. Zdejmowanie soczewek jako pierwszy powinien pokazać na wizycie osobistej z optometrysta. Krople do oczu również mogą być dobierane na wizycie lekarskiej. Warto zapytać o odpowiednią rekomendację.
Artykuł sponsorowany