Węgiel aktywny to jeden z największych sprzymierzeńców w walce z zaskórnikami, niedoskonałościami i rozszerzonymi porami. W dobie ogólnodostępnych kosmetyków często zapominamy o naturalnych, domowych sposobach pielęgnacji. Tymczasem maseczka z aktywnym węglem pomagała kobietom na całym świecie od dziesiątek, czy nawet setek lat :)

Do wykonania maseczki potrzebujemy najzwyklejszego węgla aktywnego dostępnego w aptece (opakowanie ok. 10 zł, chociaż są i tańsze wersje). Najlepiej sprawdzi się ten w kapsułkach, np. Carbo VP. 

[list][item icon=”fa-star-o” ]Jak przygotujemy węgiel do maseczki? [/item][/list]

Jeżeli wybraliśmy opcję węgla w tabletkach – będziemy musieli rozgnieść je np. za pomocą łyżki. Dlatego też polecam węgiel w kapsułkach – wtedy po prostu wysypujemy jej zawartość.

maska-z-weglem-aktywnym

A oto moje dwa ulubione i sprawdzone przepisy:

1. Maseczka silnie oczyszczająca

Ta maseczka w żadnym wypadku nie jest przeznaczona dla wrażliwców – osób o suchej skórze, czy alergicznej. Jest po prostu za mocna.

Do jej wykonania potrzebujemy:

– łyżka żelatyny,

– 1/2 łyżki węgla,

– 2 łyżki wody.

Mieszamy ze sobą wszystkie składniki i chwilę trzymamy w kąpieli wodnej. Składniki powinny się ze sobą dokładnie złączyć, a maska powinna mieć jednolitą, gładką konsystencję. Odczekujemy kilka minut (aż maska ostygnie oraz lekko zgęstnieje) i nakładamy na problematyczne miejsca.

Jeżeli tego potrzebuje nasza skóra – możemy nałożyć maskę na całą twarz (szczególnie uważając na brwi i włosy – maska jest tak mocna, że zdejmując ją możemy wykonać sobie dodatkowo depilację ;) ) lub tylko na odpowiednie miejsca. Maska nałożona tylko na nos może pełnić funkcję plasterków oczyszczających.

Po ok. 15 minutach zdejmujemy maskę sposobem peel off. Maska idealnie oczyszcza skórę z zaskórników, zwęża pory i może przyczynić się do ujednolicenia kolorytu. 

Taką maskę można wykonywać nawet raz na tydzień.

Mam jednak dla Was drugą opcję. Bezpieczniej jest używać ich zamiennie :)

 

2. Maseczka nawilżająco-oczyszczająca

Wariant przeznaczony także dla osób o wrażliwej cerze. Zarówno oczyszcza skórę, jak i ją nawilża. Jest o wiele delikatniejsza, ale działa równie skutecznie!

Potrzebujemy:

– łyżka kremu nawilżającego,

– 2 kapsułki węgla.

Łączymy oba składniki i nakładamy mieszankę na twarz.

Maska ma silne działanie nawilżające i oczyszczające. Trzymamy ją na twarzy ok. 15 minut. Następnie zmywamy wodą.

Tyle ode mnie. Pamiętajcie, że czasami najprostsze sposoby są najskuteczniejsze oraz, że czasami mniej (składników) oznacza więcej! :)