Dietetycy to bardzo ważni specjaliści z zakresu żywienia, dzięki którym można ustalić odpowiedni plan żywieniowy przy wielu różnych przypadłościach, dolegliwościach i jednostkach chorobowych. Godne podkreślenia jest jednak to, że dietetycy pomagają również osobom całkowicie zdrowym, np. wtedy, gdy chcą zgubić zbędne kilogramy, zbudować sylwetkę czy też zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe. Kogo jednak wybrać – dietetyka ogólnego czy klinicznego?
Kiedy warto udać się do dietetyka?
Zainteresowane osoby powinny wiedzieć o tym, że dietetyk nie jest jedynie specjalistą od odchudzania. To nieoceniona pomoc m.in. przy cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, podwyższonym cholesterolu, konsultacjach sportowych, menopauzie, karmieniu piersią oraz w okresie ciąży. Odpowiednio skomponowana i zbilansowana dieta sprawi, że pacjenci szybciej schudną, nie zrezygnują ze swoich ulubionych potraw (lecz w niektórych przypadkach trzeba je zmodyfikować) i nie będą podjadać między posiłkami. Dodatkowo nie będą negatywnie wpływać na swoje zdrowie i dobiorą optymalny plan żywieniowy do konkretnej jednostki chorobowej. Dietetyk w Łodzi ma bardzo szeroką ofertę, więc wystarczy udać się na konsultację, określić swoje potrzeby i ustalić ze specjalistą właściwy plan działania.
Dietetyk ogólny a kliniczny – czym się od siebie różnią?
Odwiedzając gabinety lekarskie w Łodzi trzeba najpierw mieć podstawową wiedzę na temat tego, czym konkretnie różnią się od siebie dietetycy ogólni oraz kliniczni. Każdy pacjent zainteresowany konsultacją dietetyczną powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak wielką rolę odgrywa profesjonalnie przeprowadzony wywiad. Niestety nie każdy dietetyk ogólny jest w stanie to zaoferować. Często porady pochodzą wtedy od osób, które nie mają żadnego doświadczenia z jednostkami chorobowymi i nie do końca wiedzą, jaki plan żywieniowy ułożyć pod pacjenta z podwyższonym cholesterolem czy też cukrzycą. W takim przypadku nie warto ryzykować swoim zdrowiem i czym prędzej udać się do dietetyka klinicznego, który ukończył odpowiednie studia i ma specjalizację kliniczną. Oczywiście dietetyk ogólny może być solidnym wsparciem przy odchudzaniu oraz budowaniu masy mięśniowej, lecz pacjenci zmagający się z konkretnymi dolegliwościami lub jednostkami chorobowymi, powinni skorzystać z pomocy dietetyka klinicznego (jednocześnie udając się na wizytę lekarską). Dzięki temu zachodzi większe prawdopodobieństwo tego, iż dobrana dieta okaże się właściwa i jak najbardziej pomocna. Każdy ma przecież inne preferencje i potrzeby.
Artykuł sponsorowany
2 comments
Świetne porady, bo właśnie pomoc dietetyka często jest niezbędna.
Artykuł sam w sobie świetnie napisany i dzięki temu przyjemnie się to czyta. Po przeczytaniu kilku innych wpisów, zdecydowałem się zostawić po sobie ślad w postaci komentarza. Obecnie coraz rzadziej można się spotkać z rzetelnymi artykułami, jednak te tutaj, na pewno do nich należą, pozdrawiam :)