Jeśli nie stronisz od gotowych dań wysokoprzetworzonych, uważasz, że tydzień bez fast-foodu, to tydzień stracony, a do tego zaczynasz i kończysz dzień filiżanką mocnej kawy – najpewniej Twój organizm przeciążony jest toksynami. Poznasz to po zaburzeniach koncentracji, spadku samopoczucia i ciągłym uczuciu senności. To wołanie organizmu o pomoc! Ratunkiem jest detoksykacja. A tę możesz przeprowadzić w kilka dni, decydując się na dietę sokową. Dowiedz się jak zrobić to z głową.
Jak przeprowadzić dietę sokową?
Z założenia organizm ma działać jak najsprawniejszy komputer. Jednak nawet on czasami „zawiesza się”. Nic w tym dziwnego, jeśli zamiast dobrze skomponowanych posiłków dostarczasz mu wątpliwej jakości żywność wysoko przetworzoną, słodkie przekąski i fast-foody.
W końcu organizm mówi „dość”. Warto go wysłuchać nim rozwinie się cukrzyca typu 2., nowotwór jelita grubego czy choroby sercowo-naczyniowe.
Dieta sokowa służy m.in. detoksykacji. Odciąża układ trawienny i dostarczasz organizmowi skoncentrowanych składników (w tym witamin minerałów i antyoksydantów) zawartych w owocach i warzywach.
Taki sposób żywienia powinien trwać do siedmiu dni (przeważnie 3–5 dni). Nie jest to sposób żywienia, który warto praktykować stale, ponieważ zawiera bardzo mało kalorii i niewystarczającą ilość białka.
Jakich efektów możesz spodziewać się po diecie sokowej?
Dieta sokowa jest promowana przez zwolenników zdrowego stylu życia, jako sposób na redukcję masy ciała. To rodzi błędne przekonanie, że jest to kolejna dieta cud. Nic bardziej mylnego. Już samo założenie, że nie może ona trwać dłużej niż siedem dni, pozwala sądzić, że jest to racjonalny sposób wspierania organizmu i jeden z kroków do całkowitej zmiany sposobu żywienia.
Kilkudniowa dieta sokowa, pod warunkiem właściwego jej stosowania, może skutkować:
- redukcją masy ciała,
- wsparciem pracy dotąd obciążanych jelit (redukcja zaparć),
- detoksykacją organizmu (np. po świątecznym przejedzeniu),
- stabilizacją glikemii (przy doborze warzyw i owoców o niskim indeksie glikemicznym np. grejpfrut, jabłko, czarna porzeczka),
- przypływem energii i lepszym samopoczuciem,
- uzupełnianiem niedoborów witamin i minerałów w organizmie (np. po długim i ciężkim przeziębieniu),
- przyspieszeniem metabolizmu i poprawą kondycji organizmu,
- pobudzeniem wątroby i nerek do efektywnej pracy,
Czy dieta sokowa ma jakieś wady?
Jak każda dieta, tak i dieta sokowa nie jest odpowiednia dla każdego. Dlatego w razie wątpliwości co do jej stosowania, warto skonsultować się z dietetykiem.
Dość częstymi błędami samodzielnego przeprowadzania diety sokowej są:
- przewaga sokołów owocowych nad warzywnymi (co jest niezgodne z zaleceniami żywieniowymi i podwyższa kaloryczność płynnych posiłków),
- odfiltrowywanie soków (to pozbawia jej cennego błonnika),
- wydłużanie diety powyżej siedmiu dni, (może to doprowadzić do deficytu niektórych składników odżywczych).
Nie musisz przyrządzać soków samodzielnie. Warto sięgnąć po gotowe produkty przyrządzane na zamówienie w ramach cateringu dietetycznego. Dzięki temu zyskasz pewność, że produkty (koktajle, soki świeżo wyciskane), które spożywasz, wspierają Twój organizm, a nie mu szkodzą.