Dieta bezlaktozowa to odżywianie dla osób mających problem z tolerancją laktozy. Dieta ogranicza lub wyklucza produkty mleczna, dlatego też nazywana jest dietą eliminacyjną lub wykluczającą.
Problemy wiążą się z brakiem lub niedoborem laktazy (enzymu rozkładającego dwucukier – laktozę). Spadek jej wydzielania następuje w dzieciństwie, u niektórych osób osiągając poziom, kiedy trawiona jest część laktozy, u innych może wystąpić całkowity brak enzymu, niemniej występuje to rzadziej. Sprawdź jakie są zasady i wskazania w diecie bezlaktozowej.
Zasady w diecie bezlaktozowej
Spożycie mleka krowiego, owczego, koziego oraz przetworów w różnym stopniu zostaje ograniczone, ponieważ tolerowana ilość laktozy u każdego jest inna. Przy wykluczaniu oraz ograniczaniu z diety produktów mlecznych w ich miejsce należy wprowadzić inne źródła wapnia, na przykład:
- nasiona roślin strączkowych;
- ryby jedzone wraz z ośćmi – łosoś czy sardynki w puszce;
- mleczko sojowe;
- owoce cytrusowe;
- warzywa zielone.
Konieczne jest aby spożywać produkty bogate w witaminę D, czyli grzyby, jaja i oczywiście tłuste ryby. Osoby które mogą spożywać częściowo produkty mleczne powinny wybierać napoje fermentowane, jak jogurt lub kefir. Nie zaszkodzi także jeść sery dojrzewające.
Kto powinien przejść na dietę bezlaktozową?
Dieta głównie stosowana jest u osób z objawami nietolerancji laktozy, ale również u chorujących na jelita lub mających stany zapalne jelit. Między innymi w przypadłościach takich jak:
- choroba Crohna;
- w celiakii;
- w zespole drażliwego jelita;
- w zaburzeniach neurologicznych;
- w przypadku awersji do produktów mlecznych;
Zalety i minusy diety bezlaktozowej
Dieta skutecznie usuwa symptomy nietolerancji laktozy, jest łatwa do zbilansowania, szczególnie kiedy zwracamy się o pomoc w jej stworzeniu do firmy cateringowej, na przykład Light Catering, która dostarczy gotowe wszystkie posiłki pod same drzwi.
Źle zbilansowana dieta może doprowadzić do niedoborów wapnia, co będzie sprzyjać zmniejszeniu masy kostnej, osłabiać zęby, rozwijać osteoporozę, a także mogą pojawić się zaburzenia ze strony układu krążenia oraz nerwowego. Dlatego tak ważne jest, aby dietą zajął się ktoś odpowiedzialny, tym bardziej, że kupując produkty należy zacząć czytać etykiety, posiadać wiedzę w temacie składu żywności, zwłaszcza tej z dodatkami z mleka. To samo tyczy się chętnie kupowanych suplementów diety oraz leków, bo właśnie w nich laktaza często występuje, jako wypełniacz.
Dietę bezlaktozową najczęściej stosuje się przez całe życie. Ważne jest, aby omijać bary typu fast-food oraz restauracje, gdzie nie ma się kontroli nad składem posiłków.
Artykuł sponsorowany