Nici chirurgiczne są niezbędnym elementem wyposażenia sal operacyjnych. Wykorzystuje się je do zszywania różnych ran. Zapewniają właściwe gojenie i skutecznie utrzymują przerwane brzegi skóry. Wyróżnia się kilka rodzajów nici, dlatego warto wiedzieć, czym się charakteryzują oraz jakie są najważniejsze różnice między nimi.
Najczęściej stosowany podział nici chirurgicznych
Nici chirurgiczne dzieli się na:
- wchłanialne,
- niewchłanialne wielowłóknowe,
- niewchłanialne jednowłóknowe,
- niewchłanialne naturalne.
To najczęściej stosowany podział tych akcesoriów medycznych. Różnią się od siebie właściwościami, dlatego mają różne zastosowania.
Nici chirurgiczne wchłanialne
Nici chirurgiczne wchłanialne ulegają samoczynnemu rozpadowi w trakcie gojenia się rany. Nie ma więc konieczności ich zdejmowania. Zależnie od tego, ile czasu potrzebują na wchłonięcie się, dzieli się je na takie o krótkim, średnim oraz długim okresie rozpadu.
Nici chirurgiczne wchłanialne stosuje się przede wszystkim w przypadku zabiegów okulistycznych, urologicznych oraz ginekologicznych. Są niezastąpione wszędzie tam, gdzie zdejmowanie szwów wiązałoby się z bólem lub dyskomfortem pacjentów.
Nici chirurgiczne niewchłanialne
Szwy chirurgiczne niewchłanialne zakłada się w przypadku zamykania tkanek o długim czasie gojenia. Najczęściej stosuje się je w chirurgii naczyniowej i sercowej oraz neurochirurgii. Po zagojeniu się rany jest konieczne zdjęcie tego rodzaju szwów.
Współcześnie nici naturalne są stosowane coraz rzadziej, ponieważ zastąpiły je te wykonane z materiałów syntetycznych. Jednak nie wyszły całkowicie z użycia. Zazwyczaj do ich produkcji używa się naturalnego jedwabiu. Nici z niego wykonane są miękkie i przyjemne dla skóry. Chirurdzy doceniają je także za łatwość wiązania.
Szwy chirurgiczne niewchłanialne jednowłóknowe są nazywane również monofilamentowymi. Są wytwarzane z nylonu i polipropylenu oraz polifluorku winylidenu. Ich jednolita i gładka powierzchnia zmniejsza ryzyko traumatyzacji zszywanych tkanek. Są także odporne na rozciąganie i wyróżniają się niską sprężystością. Mają szerokie zastosowanie podczas zszywania różnego rodzaju ran.
Z kolei nici chirurgiczne wielowłóknowe nazywa się także multifilamentowymi. Wytwarza się je zazwyczaj z poliestru odpornego na ścieranie, co zapewnia takim szwom żywotność i wytrzymałość.
Jak właściwie dobrać nici chirurgiczne?
Wybór odpowiednich nici ma bardzo duże znaczenie dla trwałości szwu oraz procesu gojenia się rany. Chirurg musi dopasować je w taki sposób, aby były jak najcieńsze, a jednocześnie zapewniły skuteczne połączenie brzegów rany. Niezbędne jest więc właściwe dopasowanie ich grubości do konkretnych potrzeb. Wyróżnia się nici chirurgiczne cienkie, średnie i grube. Te ostatnie stosuje się np. podczas zabiegów ortopedycznych. Z kolei te najcieńsze mają zastosowane m.in. w mikrochirurgii i zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Wybór różnego rodzaju nici oferuje hurtownia Mercant specjalizująca się w zaopatrywaniu placówek medycznych.