Kontaktowe zapalenie skóry, zwane też wypryskiem kontaktowym, jest skórną reakcją nadwrażliwości o charakterze miejscowym. Wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych objawów, które mogą rzutować na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Z wypryskiem kontaktowym walczy się, unikając kontaktu z czynnikami wywołującymi objawy skórne, jednak w niektórych przypadkach zasadne może być także wdrożenie farmakoterapii. Co należy wiedzieć o wyprysku kontaktowym i jego leczeniu? Odpowiadamy!
Czym jest kontaktowe zapalenie skóry?
Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy) jest efektem ekspozycji na czynniki drażniące lub alergeny. Choroba ma charakter miejscowej reakcji nadwrażliwości. Objawia się silnym świądem skóry i jej zaczerwienieniem, a także pojawianiem się zmian grudkowych i pęcherzykowych w miejscu kontaktu z czynnikiem drażniącym czy alergenem. Skóra osoby chorej niejednokrotnie dodatkowo się łuszczy, staje się sucha i zgrubiała, a poza tym może boleśnie pękać.
Rodzaje kontaktowego zapalenia skóry
Do kontaktowego zapalenia skóry mogą się przyczyniać różnorodne czynniki. Można wyróżnić kilka rodzajów tej choroby ze względu na przyczynę. Należą do nich:
- alergiczne kontaktowe zapalenie skóry – związane z reakcją immunologiczną na kontakt z alergenem. Najczęściej powodują je nikiel, kobalt, chrom, lanolina, konserwanty, niektóre leki, barwniki lub substancje zapachowe;
- kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia – związane z długotrwałą ekspozycją na niskie stężenia czynnika drażniącego (często ma związek z wykonywaną pracą) lub związane z ekspozycją na wysokie stężenie czynnika drażniącego. Najczęściej jest powodowane przez mydła i detergenty, nawozy sztuczne, farby, tusze, kleje, żywice, rozpuszczalniki organiczne, oleje, smary i benzyny czy pestycydy;
- fotoalergiczne lub fototoksyczne kontaktowe zapalenie skóry – zmiany skórne pojawiają się w efekcie kontaktu z substancją drażniącą lub alergenem przy jednoczesnej ekspozycji na światło słoneczne. Ten rodzaj choroby bywa wywoływany przez niektóre zioła, leki, kosmetyki czy środki odkażające.
Kto jest najbardziej narażony na kontaktowe zapalenie skóry?
Kontaktowe zapalenie skóry jest często chorobą zawodową, która ma związek z długotrwałą ekspozycją na czynniki drażniące. Na objawy choroby są zatem narażeni szczególnie lekarze, pielęgniarze, dentyści i weterynarze, a także mechanicy samochodowi i pracownicy przemysłu elektrycznego. Problem nie omija też fryzjerów, pracowników salonów kosmetycznych, florystów, malarzy, pracowników budowlanych, rolników czy ogrodników. Z kontaktowym zapaleniem skóry często zmagają się też piekarze i cukiernicy, a także sprzątacze i osoby zajmujące się domem. Poza tym ta dolegliwość nie jest obca stolarzom, drukarzom oraz przedstawicielom wielu innych zawodów.
Z objawami kontaktowego zapalenia skóry najlepiej jest się zwrócić do lekarza. W diagnostyce wykorzystuje się między innymi testy płatkowe, ale lekarz może zlecić również inne badania.
Jak się leczy kontaktowe zapalenie skóry?
Walka z kontaktowym zapaleniem skóry polega przede wszystkim na usunięciu z otoczenia pacjenta czynników, które przyczyniają się do nasilenia objawów. Pomocne może być na przykład noszenie rękawiczek ochronnych czy odzieży ochronnej w miejscu pracy lub podczas wykonywania prac domowych. Unikanie czynników drażniących to jednak nie wszystko. W leczeniu stosuje się również leki przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwhistaminowe. Niekiedy zasadne jest też leczenie kortykosteroidami, a czasem pacjentowi proponuje się odczulanie.
Jak widać, metod leczenia kontaktowego zapalenia skóry jest wiele i mogą one poprawić komfort życia osoby chorej. Jeśli zmagasz się z nieprzyjemnymi objawami kontaktowego zapalenia skóry, nie zwlekaj z kontaktem z lekarzem. Możesz skorzystać z wygodnej konsultacji online, co jest doskonałą opcją, gdy terminy do specjalistów przyjmujących stacjonarnie są odległe, a Twoje objawy – nasilone. E-konsultację możesz umówić przez portal tendoktor.pl, a ewentualną e-receptę na potrzebne leki otrzymasz nawet w 15 minut.
Materiał zewnętrzny