Borelioza może nie dawać żadnych objawów przez wiele lat, ale jeśli już daje o sobie znać to najczęściej w sposób uciążliwy i bardzo uprzykrzający życie. Do najczęstszych odmian boreliozy należą neuroborelioza i postać stawowa. Przez wiele lat nie łączono ukąszenia kleszcza z późniejszymi problemami ze stawami, takimi jak ból czy obrzęk. Objawy te są niemalże identyczne jak przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Na szczęście odpowiednio prowadzona suplementacja np. kolagenu na kolana zdecydowanie poprawia komfort życia i ogranicza dolegliwości bólowe będąc doskonałym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego.
Dlaczego przy boreliozie bolą stawy?
Jeśli dotyka nas stawowa postać boreliozy pojawiają się objawy bardzo zbliżone do tych, jakie daje reumatoidalne zapalenie stawów. Jak zatem rozpoznać te dwa schorzenia? Po pierwsze borelioza nie od razu daje tak wyraźne objawy. Zaczyna się od sporadycznego, samoistnie ustępującego po kilku dniach bólu i obrzęku dużych stawów (kolanowych, łokciowych). Ponadto dolegliwości pojawiają się niesymetrycznie i zamiennie (z każdym nawrotem inny staw). Dopiero po pewnym czasie obraz USG pokazuje znaczące zmiany. Obecność krętków Borrelii w tkance łącznej chrząstki stawowej powoduje syntezę prozapalnych cytokin i tworzenie się nacieków zapalnych. Stan zapalny powoduje zaś proliferację czyli nadmierny przerost błony maziowej – wewnętrzna warstwa torebki stawowej. Przez to błona staje się grubsza, przekrwiona, na skutek tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, wzrasta także wydzielanie mazi. Sama maź także jest inna, ma inny skład chemiczny, co sprawia, że jej jakość się obniża i słabiej spełnia swoje funkcje. Odkładająca się na skutek przerostu tkanka łączna w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia stawu. Początkowo jednak odczuwamy ból i zmniejszony zakres ruchu.
Czy suplementacja kolagenu na stawy pomoże przy boreliozie?
Tak, suplementacja kolagenu (i nie tylko) w stawowej postaci boreliozy w celu wzmocnienia i wsparcia stawów jest jak najbardziej wskazana. Nie należy jednak mylić pojęć wsparcia i wzmocnienia z wyleczeniem. Aby wyleczyć boreliozę należy działać wielokierunkowo pod ścisłą kontrolą lekarza. Suplementy mogą jedynie w znaczący sposób poprawić jakość naszego życia i kondycję stawów.
Na rynku dostępnych jest setki produktów z serii „na stawy” i “na kolana”. Różnią się one między sobą składem, dawkami, formą podania i działaniem. Każdy powinien indywidualnie dobrać najbardziej optymalny dla siebie produkt. Najlepiej skonsultować chęć suplementacji z lekarzem. Znając kondycję naszych stawów oraz schemat leczenia pomoże nam dobrać odpowiedni skład i dawkowanie.
Regularnie, dobrze dobrany kolagen na kolana może pomóc w odbudowie chrząstki stawowej, działać ochronnie na stawy oraz ograniczyć procesy uszkodzenia chrząstki.
Co daje suplementacja kolagenu przy boreliozie?
Kolagen odpowiada za produkcję mazi stawowej i chrząstki oraz za jej odporność na rozciąganie. Zapewnia jej odpowiedni kształt, przyspiesza regenerację zmienionych chorobowo tkanek oraz redukuje stan zapalny poprzez obniżenie aktywności enzymów odpowiedzialnych za jego powstawanie.
Zmieniona przez chorobę maź stawowa znacznie gorzej spełnia swoje funkcje. Uzupełnianie kolagenu pozwala na przynajmniej częściowe spowolnienie i odwrócenie procesu degradacji chrząstki. Przywrócenie prawidłowego składu mazi stawowej zdecydowanie zmniejsza ból, obrzęk oraz stan zapalny stawów.
Kolagen to nie wszystko
Choć kolagen pełni jedną z najważniejszych funkcji w stawach suplementacja samego kolagenu może nie wystarczyć. Aby kolagen mógł prawidłowo spełniać swoje funkcje konieczne jest dostarczenie do organizmu odpowiednich ilości witaminy C, która zwiększa jego wytwarzanie, witaminy E, przeciwdziałającej sieciowaniu i sztywnieniu włókien kolagenowych. Wskazane jest także stosowanie siarczanu glukozaminy, chondroityny oraz kwasu hialuronowego.
Jak suplementować kolagen na stawy?
Mnogość preparatów i różnorodność suplementów na stawy pozwala nawet najbardziej wybrednym znaleźć coś dla siebie. Jeśli zdecydujemy się na czysty kolagen to niezależnie czy będzie on w tabletkach, saszetkach czy płyny (do picia) możemy go dodawać do wszystkich rodzajów żywności i napojów. Najistotniejsza jest tutaj dawka. Aby suplementacja miała sens powinniśmy codziennie przyjmować około 5000 mg kolagenu w dawkach podzielonych.
Warto jednak pamiętać, że żaden, choćby najlepszy suplement nie poroże od razu. Składniki suplementów na stawy należą głównie do grupy SYSADOA (z ang. Symptomatic Slow Acting Drugs for Osteoarthritis) czyli wolno działających leków objawowych, stosowanych w chorobie zwyrodnieniowej stawów (ChZS). Aby pojawiły się pierwsze efekty ich działania, nawet jeśli stosujemy je przy boreliozie, musi minąć kilka tygodni. W celu uzyskania jak najlepszych efektów kuracja powinna trwać około pół roku.
Artykuł sponsorowany
1 comments
Chcąc pomóc swoim stawom przy boreliozie warto stosować cały protokół Buhnera, gdzie stosuje się kolagen, chondroitynę i glukozaminę. I tak jak autor pisze, suplementy nie rozwiązują przyczyny, a jedynie pomagają regenerować uszkodzone przez krętki Borelii stawy. Chcąc zadbać o kolana, łokcie czy nadgarstki powinniśmy usunąć bakterie z organizmu. Bywa to trudne, ale niektórym wystarcza 6-12 msc antybiotyku.