Odwodnienie organizmu jest poważnym problemem, w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Kojarzone jest z chorobami układu pokarmowego oraz niedostateczną ilością przyjmowanych płynów, zwłaszcza przy dużym wysiłku fizycznym. Mało kto jednak wie, że pozornie niewinne zmiany w wyglądzie także mogą świadczyć o odwodnieniu.
Objawy odwodnienia organizmu
Najbardziej charakterystycznym objawem odwodnienia organizmu jest suchość w ustach i gardle, pojawiająca się szczególnie rano po przebudzeniu. Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, zwiększ ilość przyjmowanych w ciągu dnia płynów.
Odwodnienie organizmu powoduje także bóle i zawroty głowy oraz uczucie ciągłego przemęczenia i osłabienia. Pojawiają się też problemy z ilością i jakością moczu oraz zaparcia.
Czy odwodnienie organizmu można „zobaczyć”? Okazuje się, że tak. Jego zewnętrzne objawy to szorstka i sucha skóra o zmniejszonej elastyczności, suche łamliwe włosy oraz paznokcie. Sama skóra może być napięta i szczypiąca. Łatwiej ulega mikrouszkodzeniom. Może też być nieprzyjemna w dotyku, stracić gładkość i naturalny blask. Ziemista, matowa cera jest jednym z pierwszych objawów odwodnienia skóry bezpośrednio powiązanego z odwodnieniem organizmu.
Skutki odwodnienia organizmu
Skutki długofalowego odwodnienia organizmu zawsze są poważne, dlatego najlepiej nie dopuścić do takowego stanu. Poza wspomnianymi zmianami w wyglądzie, które można uznać za pierwotne, istnieje też szereg skutków wtórnych, które nie są spowodowane samym odwodnieniem, ale wynikającymi z jego powodu skutkami.
Do skutków odwodnienia należą:
– Mniejsza wydolność fizyczna powodująca szybsze męczenie się i niechęć do jakiejkolwiek aktywności sportowej. Efektem będą zwiotczałe mięśnie, czego na dłuższą metę nie da się ukryć, szczególnie osobom o wysportowanej sylwetce. Zaniechanie aktywności fizycznej może prowadzić do nadwagi lub otyłości, co nie tylko poskutkuje ryzykiem kolejnych chorób, ale i bardzo negatywnie odbije się na wyglądzie.
– Problemy z trawieniem. Nie bez powodu mówi się o wyglądzie jak po zjedzeniu czegoś niestrawnego. Nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego niemal zawsze widoczne jest na twarzy.
– Niedotlenienie narządów to kolejny przykry skutek odwodnienia organizmu, który niemal zawsze ma negatywny wpływ na urodę, np. nieprawidłowa praca wątroby może skutkować przebarwieniami na skórze twarzy i ciała.
– Może wydać się to abstrakcyjne, ale odwodnienie może być przyczyną zmarszczek! I chodzi tu nie tylko o suchą skórę, która jest bardziej podatna na zmarszczki niż tłusta. Odwodnienie może bowiem powodować problemy ze wzrokiem, a co robimy, gdy słabo widzimy? Marszczymy oczy! I już kurze łapki gotowe.
– Większe ryzyko infekcji spowodowane odwodnieniem organizmu także może mieć wpływ na wygląd, szczególnie gdy infekcji towarzyszy wysypka.
Jak nawodnić organizm?
Jeśli zauważamy u siebie jakiekolwiek objawy lub skutki odwodnienia, trzeba im natychmiast przeciwdziałać.
Dorosły człowiek powinien przyjmować codziennie dwa litry płynów. Ale uwaga – kawa i czarna herbata się nie liczą! Podobnie napoje alkoholowe nie zapewnią niezbędnego nawodnienia.
Najlepsza do nawodnienia organizmu jest woda (może być mineralizowana) o temperaturze pokojowej. Dobrze nawadniają też kompoty i herbaty owocowe.
Jeśli organizm potrzebuje szybkiego nawodnienia (np. po dużym wysiłku), można sięgnąć po napoje izotoniczne lub przygotować roztwór zawierający elektrolity.
Artykuł sponsorowany