Tarczyca jest gruczołem endokrynnym zlokalizowanym w przedniej części szyi. Pomimo niepozornych rozmiarów odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu.

Odpowiada ona między innymi za utrzymanie bilansu energetycznego oraz regulację odpowiedniej temperatury organizmu, co wiąże się ze zużyciem energii. Wystąpienie nawet niewielkich nieprawidłowości w jej obrębie ma negatywny wpływ na pracę całego organizmu. Niezwykle ważne jest zatem profilaktyczne wykonywanie badań tarczycy, w tym właśnie USG tarczycy.

Kiedy należy udać się na badanie USG tarczycy?

Badanie ultrasonograficzne tarczycy należy wykonać przede wszystkim w momencie wystąpienia niepokojących objawów charakterystycznych dla niedoczynności bądź nadczynności tego gruczołu. W takich przypadkach, wraz z wynikami badań laboratoryjnych profilu tarczycowego, badanie USG stanowi doskonałe uzupełnienie diagnostyki. Wśród wskazań do wykonania USG tarczycy znajduje się także:

  • występowanie chorób tarczycy w rodzinie;
  • kontrola w przypadku zdiagnozowanej choroby tarczycy;
  • podejrzenie procesu rozrostowego w obrębie narządu;
  • niepokojące wyniki badania palpacyjnego;
  • diagnozowanie stanów zapalnych tarczycy.

USG tarczycy – przygotowanie do badania i jego przebieg

Ultrasonografia tarczycy nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Jest to badanie całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, dzięki czemu może być wykonywane nawet u najmłodszych dzieci oraz kobiet w ciąży. W ciągu kilkunastu minut doświadczony specjalista może określić dokładną lokalizację gruczołu, jego wielkość, budowę oraz wykryć nawet niewielkie zmiany, a przy tym określić ich charakter, echogeniczność, a także umiejscowienie.

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. Lekarz nakłada na głowicę aparatu USG żel sprzęgający, a następnie przykłada sondę do szyi pacjenta i wykonuje delikatne ruchy w celu uwidocznienia na monitorze aparatu tarczycy oraz znajdujących się w jej pobliżu struktur. USG tarczycy jest badaniem wykonywanym w czasie rzeczywistym, co oznacza, że specjalista jest w stanie zaobserwować ewentualne nieprawidłowości jeszcze w czasie wizyty. Tuż po jej zakończeniu pacjent otrzymuje zdjęcia badanych obszarów wraz z ich opisem. Po wykonaniu badania pacjent może powrócić od razu powrócić do wykonywania codziennych zajęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here