Początkowo w dzisiejszym wpisie miałam poruszyć temat szkodliwości prostowania włosów. Miałam jako przykład podać filmik, który stworzył AdBuster z konfrontacją reklamy termoochronnego kosmetyku Dove, pokazać zdjęcie zniszczonego włosa w zbliżeniu spod mikroskopu i takie tam szmery bajery ;) W końcu jednak doszłam do wniosku, że to nie ma sensu. O szkodliwości prostownicy wiedzą wszyscy. Po konfrontacji AdBustera z Dove zaczęły się jednak pojawiać inne wątpliwości – czy kosmetyki “termoochronne” naprawdę mogą nam bardziej szkodzić? Ja niestety prostuję włosy dość często. Zagłębiłam się więc nieco w temat i dziś przekażę Wam to, co udało mi się wywiedzieć :D Na początek trochę teorii:
W jaki sposób kosmetyki termoochronne chronią nasze włosy?
W kosmetykach termoochronnych znajduje się ksyloza, rodzaj cukru, który pod wpływem ciepła topi się i powleka włos ochronna warstwą. Są właściwie niezbędne, żeby kosmetyk był naprawdę dobry. Ponadto bardzo pomocne okazują się silikony. One są w stanie także w sporej mierze ochronić nasze włosy. Aby proces prostowania nie zrobił z naszej czupryny zniszczonej miotełki, ważne jest natłuszczanie i nawilżanie włosów. W lepszych (ale niestety także już w tych o wiele droższych) w składzie odnajdziemy także tłuszcze. Chronią więc lepiej nasze włosy, ale oczywiście nie przesadzałabym ze stwierdzeniem (które niektórzy namiętnie głoszą;) ), że odżywiają one nasze włosy.
Wszystkie produkty termoochronne są naładowane silikonami. Po ich zastosowaniu warto więc oczyścić z nich włosy stosując mocny szampon z SLS.
Dlaczego reklama kosmetyku termoochronnego Dove i konfrontacja tej reklamy w wykonaniu Adbustera nie jest miarodajna?
Część z Was podsyłało mi jakiś czas temu ten filmik oraz sugerowało, żebym napisała na blogu, że lepiej prostować włosy bez użycia kosmetyków ochronnych, bo takie produkty jeszcze bardziej niszczą włosy. Otóż nie.
Zarówno reklama Dove nie jest miarodajna, jak i filmik Adbustera niczego nam nie udowadnia w kwestii działania kosmetyku (a jedynie, że reklama Dove nie ma odniesienia do rzeczywistości).
Kosmetyki termoochronne na pewno sprawią, że nasze włosy będą w lepszym stanie aniżeli prostowałybyśmy je bez użycia tego typu produktów. To fakt niepodważalny. Zwłaszcza jeżeli będą mieć w sobie napakowaną sporą ilość silikonów i wspomnianych już cukrów. Eksperyment AdBuster nie dowodzi, że kosmetyk nie działa na włosach, tylko, że nie sprawdzi się on na liściach. Liście mają zupełnie inną strukturę niż włosy, a i kontakt włosów z prostownicą przy codziennym prostowaniu jest krótszy. Liść na filmiku przecież nawet nie wchłonął kosmetyku, włos natomiast go wchłania, stąd spalenie liścia nastąpiło w tak krótkim czasie. To tak jakbyśmy prostowały wilgotne włosy. Wierzę, że tego nie robicie? :)
Przy prostowaniu włosów ważne także jest, aby odczekać chwilę po nałożeniu produktu (w tym momencie “uszami wyobraźni” słyszę charakterystyczne tssssssssssssss). Tylko w ten sposób kosmetyk jest w stanie wytworzyć ochronną warstewkę, w innym przypadku pomoże nam przyśpieszyć proces wyparowywania wody z włosa, a tego chyba nie chcemy? :)
Podsumowując!
Filmik nie sprawdza działania kosmetyku na włosy, a jedynie konfrontuje reklamę z rzeczywistością. Poprawny wniosek jest oczywiście tylko jeden: firma nas troszkę okłamuje w swoim spocie ;) Filmik nic ponad to nam nie udowadnia. A na pewno nie to, że kosmetyki termoochronne bardziej szkodzą niż prostowanie włosów bez ich użycia.
JAKI KOSMETYK WYBRAĆ?
Niestety, nie tani.
Prostuję włosy dość często, ale nie codziennie. Postanowiłam więc zainwestować w kosmetyk termoochronny, dzięki któremu włosy utrzymam w lepszej kondycji. Jest to Cement termiczny, Kerastase (ok. 100 zł).
Kupując go kierowałam się opiniami na wizażu i tam Was odsyłam, jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na jego temat. Ma on długi skład, a na jego początku znajduje się sporo konserwantów. Ponadto ma wysokowartościowy tłuszcz (cethyl esters), zawiera także składniki ochronne w postaci lipidów. Moje włosy są po nim gładkie i muszę przyznać, że lśniące :)
No i to chyba będzie na tyle ode mnie. Jeżeli macie jakieś swoje informacje lub chcecie o coś dopytać, piszcie w komentarzach! :)
44 comments
Takie kosmetyki i tak w bardzo małym stopniu chronią włosy przed ciepłem. Najlepiej w ogóle zrezygnować z prostowania:)
a stosowalaś ten produkt z dove? szukam jakiegoś dobrego i jestem ciekawa czy warto???
hahaha pierwszy raz widzę ten filmik! :D niezły ubaw :D
Stosowałam kiedyś mnóstwo mgiełek termoochronnych. Butelka za butelką. Tresseme, syoss, dove! Wierzyłam, że chronią moje włosy. Później trochę doczytałam i już wiem, że dobra pielęgnacja jest ważniejsza – teraz po prostowaniu wcieram w końcówki olejek arganowy i jest super!
a ja juz się pożegnałam z prostownicą, mam nadzieję ze na zawsze :P
Polecam mgiełkę z Syoss, genialnie nabłyszcza włosy <3 <3 <3
Uwielbiam serum z Marion i strasznie wam go polecam, bo widzę ze moje włosy po nim są w lepszej kondycji!
ja po prostowaniu mam strasznie oklapnięte włosy , więc odstawiłam prostownicę. Często za to używam lokówki :(
Tak naprawdę żaden kosmetyk w 100. procentach nie uchroni nas przed ciepłem… Prostownica, suszarka, loków – wszystko to ma naprawdę ogromny wpływ na kondycję włosa. Przez ostatni rok niemal codziennie prostowałam swoje “afro” ;) Jak się domyślacie, moje włosy są teraz w koszmarnej kondycji!!!!! Siedzę na blogach włosomaniaczek i jak szalona robię listę must have. Od jutra rozpoczynam walkę o zdrowe włosy. Zaczynam oczywiście od pokochania loczków i odstawienia prostownicy.
Syoss mi tak wysuszyło włosy, że ma-sak-ra!!!!
a stosowałaś może produktów do prostowania włosów z keratyną????
polecam fluid do prostowania włosów firmy Lisap :)
Cement jest naprawdę świetny <3 polecam także do suszenia włosów, nie tylko do prostowania :)
Nie prostuję włosów, ale mimo to i tak mam kontakt z ciepłem, bo muszę suszyć włosy. Nie mogę suszyć chłodniejszym nawiewem, bo mam chore zatoki. Myślisz, że mogę stosować cement podczas suszenia włosów?
Jak dobrze, że nie prostuje już włosów :)
Polecam spray do prostowania włosów z Joanna Styling Effect – ma dużo silikonów, mało alkoholu, więc skład idealny :)
Moje włosy wyglądają dobrze tylko po prostownicy. Niestety nie rozstaję się z nią już dobrych kilka lat i muszę powiedzieć, że jak na tyle kontaktu z ciepłem to są w naprawdę dobrym stanie! Czego używam? Alfaparf SemiDiLino Thermal Protector. Jest bardzo lekki , nie obciąża włosów i naprawdę chroni włosy! Genialny! Polecam!
Becia, ale kup sobie płaską dobrą szczotkę i suszarkę z nakładką (ten dziubek wąski) i proszę stylizować włosy. Nauczyć się z YouTube. O, nawet Maciej Maniewski to pokazywał na swoim kanale, widziałam efekt – sto razy lepiej niz prostownica. Na pewno trzeba to sobie chwilę rozpracować bo wiadomo – on fryzjer od chyba 20 lat? Także na to w ręce…
Ale zostaje objętość, włosy się układają, są proste, ale mają naturlany look, nie jak po prostownicy – takie wiotkie druty.
Ok, wiele osób ładnie wygląda po użyciu prostownicy – zgadzam się. Ale naprawdę nie wszystkim nawet do kształtu głowy to pasuje. Ja mam mniej włosów z tyłu i wyglądała bym jak płaskogłowie 😆 i oczywiście jak ktoś ma zniszczone, ułamane włosy, to prostownicą to podkreśla.
Oj, jak czasem widzę te na siłę proste, pozbawione objętości, sztywne włosy na ulicy… Sama tak robiłam, na szczęście odłożyłam daaaaawno temu prostownicę.
Niestety suszarka też niszczy 🙄 dlatego tutaj jestem i próbuję znaleźć dobry kosmetyk do termoochrony… I już tylko stylizacja! Zero jakichś prostownic.
Ja szukam środka bez alko, bez keratyny i protein (moje włosy nie znoszą tego, jeśli stosuję więcej niż raz w tygodniu…).
Także ciężko będzie 😀
Muszę wypróbować tego cementu!
Cena tego cementu tez powala :D :D :D
używam spray Lisap Ultimate, poleciła mi fryzjerka :)
Prostuję prawie codziennie grzywkę :( mam wysokie czoło, nie mogę odstawić prostownicy :((
Nie znalazłam jeszcze idealnego produktu do prostowania włosów, może wypróbuję ten cement
Do prostowania polecam fluid z bumble&bumble :) :)
Ja niestety muszę się do czegoś przyznać…. nie używam niczego do prostowania włosów… :///
Polecam ten cement każdej mojej koleżance :) jeszcze nikt nie był z niego niezadowolony ;)
Polecam: http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt.php?produkt=20175&next=1 !!!
Tresemme jest cudowne :)
ja używam Serum silikonowe Marion – kosztuje mniej niz 7 zł, jak dla mnie jest genialny! :)
Nie prostuję włosów, ale kręce na prostownicy… Przydalby mi się taki cemencik ;p
Ja polecam ten- włosy się nie puszą i są mega nawilżone http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt.php?produkt=31369
Prostuję włosy bez żadnych produktów do tego przeznaczonych. Wiem, ze robię włosom straszną krzywdę. Chyba zainwestuję w ten kosmetyk, który polecasz
Kiedyś nałogowo prostowałam moje włosy, teraz robię to bardzo rzadko wiec nawet nie stosuje nic dodatkowo do tego :P stawiam na codzienną pielęgnację :P
dawno temu miałam fluid do prostowania z joanny, pięknie pachniał i był bardzo skuteczny!
mam Tresemme, pięknie pachnie i nie niszczy włosów.
spray z Toni&Guy biały jest genialny!!! i pachnie obłędnie! :)))))))))
Mam dwa faworyty – Aussie Dual Personality i Oribe Royal Blowout , niestety znacznie różnią się cenami. Aussie jest o wiele tańszy, ale działanie wg mnie mają bardzo podobne :)
Ja osobiście bardzo lubię ten cement :) stosuję prawie codziennie
ja na szczęście rzadko prostuję włosy ;)
Marion – mgiełka termoochronna + płyn do prostowania włosów = mój ulubiony zestaw <3
Ja nie używałam, bo uważam, ze to sztuczne napędzanie komercji i reklamy. WYstarczą kosmetyki nałodowane silikonami.
ja uzywam jedynie suszarki, ale używam jej codziennie rano… więc chronić przed wysoką temperaturą chronić jednak muszę. Zakupiłam w tym celu suszarkę do włosów panasonica z jonizacją. ale masz racje odpowiedni kosmetyk, nawet przy takiej suszarce to podstawa. ja użtywam tego spraya loreala http://trena.pl/termoochrona/262-l-oreal-professionnel-lumino-contrast-spray-termoochrona-125-ml-3474630296299.html
The crack claims to give you up to one hundred, 000 devices of gemstones, gold, plus wood.
Czy ktoś ma taki spray termoochronny? http://sklep.malpex.pl/produkt/termoochrona-serum-chroniace-wlosy-przed-dzialaniem-wysokiej-temperatury/