Brafitting, to pojęcie, które jeszcze kilka lat temu było w Polsce prawie nieznane. Na szczęście stopniowo coraz silniej gruntuje się na naszym rynku. Jego ideą jest perfekcyjne dopasowanie biustonosza. Może wydawać się to niewiarygodne, ale ponad 70% kobiet nosi źle dobrany stanik, gdyż nie zna swojego rozmiaru. W efekcie odczuwają one dyskomfort, biust może wyglądać nieestetycznie lub gubić się pod luźnymi bluzkami. Ponadto ma to również negatywne skutki dla kobiecego zdrowia. Jak temu zapobiec, czyli w jaki sposób dobrać odpowiedni rozmiar bielizny?


Właścicielkę źle dobranego biustonosza łatwo rozpoznać – biust nie jest uniesiony, pod obwodem pojawiają się nieestetyczne fałdki (co szczególnie widać przy obcisłych ubraniach), tył stanika wygięty w łuk, uniesiony niemal pod sam kark (zmora polskich ulic widoczna zwłaszcza latem)… koszmar! Ponadto kobieta odczuwa dyskomfort, ból. Zły stanik deformuje piersi, nieodpowiednio rozłożony ciężar biustu może powodować uszkodzenie części piersiowo-krzyżowej kręgosłupa, a później nawet zator i wylew. Brzmi kiepsko? Tymczasem wystarczy dokonać kilku odpowiednich pomiarów i nasz biust będzie z dnia na dzień coraz piękniejszy ;)

Sieciówki zazwyczaj oferują nam niestety 4 podstawowe rozmiary: 70A, 75B, 75C i tę nieszczęsną miseczkę D, o której wszyscy myślą, że nadaje się tylko dla kobiet o bardzo obfitych kształtach. Tymczasem rozmiarów biustonosza jest naprawdę masa- na pewno ponad 80. Tabela brytyjskich rozmiarów dochodzi do literki K! (czym jest więc przy nim, to „marne” D? ;) )

Idealnie dobrany biustonosz nie tylko perfekcyjnie podtrzymuje piersi, ale również kształtuje go i pielęgnuje. Nie wydawaj więc kolejnych pieniędzy na „cudowne” kremy powiększające i ujędrniające piersi- zainwestuj w dobry stanik. Niewiele osób wie, że tkanka tłuszczowa przez lata noszenia źle dobranych staników potrafi przesunąć się pod pachę. Zaskakujące, prawda? ;) Dlatego też kobiety, które postanowiły zamienić swoją starą bieliznę na idealnie dopasowane biustonosze, często zauważają efekt „powiększania piersi„, gdyż biust po prostu „wraca na swoje miejsce” ;) jakkolwiek egzotycznie to brzmi (;P) zapewniam, że jest to prawdą ;)

źródło

Jak dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza?

Rozmiar stanika określany jest dwoma symbolami- liczbą oraz literką. Liczba określa obwód pod biustem, natomiast literka, to rozmiar miseczki. Aby prawidłowo dopasować swój rozmiar, musisz zmierzyć obwód (na wydechu, ściśle pod biustem). Odczytany wynik zaokrąglij w dół. Jeżeli masz w obwodzie 82cm, wówczas wybierasz rozmiar 80, jeżeli 68, to 65.

  • Rozmiar miseczek

Zmierz obwód piersi w najszerszym miejscu. Nie ściskaj biutu, odczytaj dokładny wynik. Następnie korzystając z tabeli rozmiarów, szukamy obu liczb i odczytujemy wynik, który wypada na ich przecięciu.

Oto tabela:


kliknij w tabelę, żeby powiększyć
źródło:brastyle.pl
 

Rada od brafitterki:

jeśli zdecydujesz się przymierzyć biustonosz o mniejszym obwodzie pod biustem, jednocześnie powinnaś zwiększyć miseczkę. Na przykład – wybrałaś 70D, zmniejszasz obwód i prosisz o rozmiar 65 DD. W drugą stronę działa to podobnie: kiedy wybrałaś stanik za ciasny pod biustem, wówczas powiększasz obwód i zmniejszasz miseczkę. Na przykład – 70E zamieniasz na 75DD. Na początek może wydawać się to skomplikowane, dlatego warto wybierać sklepy, gdzie można skorzystać z bezpłatnej usługi bra-fittingu, czyli dopasowania bielizny.”

źródło:brastyle.pl

Każdy biustonosz ma trzy zapięcia – najluźniejsze, średnie i najciaśniejsze. Pamiętaj, nie kupuj takiego, który od razu zapina się na najciaśniejsze zapięcie. Biustonosz w trakcie noszenia i prania rozciąga się, pozostaw więc „zapas”, żebyś mogła zapinać go później ciaśniej niż na początku.

Pamiętaj też, że rozmiar nie jest nam dany raz na zawsze. Biust wielokrotnie zmienia się pod wpływem wieku, czy okoliczności.

Jeżeli do tej pory nosiłaś np. rozmiar A, to nie zdziw się, że po odpowiednim dopasowaniu może wyjść Ci nawet D. Jeśli przyjrzysz się tabeli, zauważysz, że kobieta nosząca rozmiar 65FF (co według stereotypowego wyobrażenia dotyczącego staników wydaje się naprawdę dużym rozmiarem), jest po prostu bardzo szczupłą dziewczyną o obowdzie w biuście ok. 90cm.

Mam nadzieję, że tym wpisem trochę rozjaśniłam Wam o co chodzi z ideą brafittingu. Część dziewczyn traktuje stanik jako niekomfortową konieczność. Tymczasem może być on naszym  sprzymierzeńcem w walce o zdrowy i piękny biust;) A Wy? Nosicie dobrze dobrane biustonosze?