Bandaże kohezyjne i elastyczne są przydatne podczas udzielania pierwszej pomocy. Służą do podtrzymywania opatrunków, a także do usztywniania kończyn po złamaniach czy skręceniach. Choć mają zbliżone zastosowania, różnią się od siebie składem materiału, sposobem aplikacji i ceną. Który z nich najlepiej mieć w domowej apteczce? Sprawdź!
Czym jest bandaż kohezyjny?
Bandaże kohezyjne mają formę elastycznej taśmy wykonanej z syntetycznego tworzywa z dodatkiem lateksu. Nie przyklejają się do skóry. Za sprawą odpowiednio przemyślanej konstrukcji są bardzo łatwe w zastosowaniu.
Dzięki odpowiedniej fakturze ich poszczególne warstwy przylegają do siebie. Ułatwiają w ten sposób stabilne zamocowanie na ciele. Po zdjęciu nie nadają się do ponownego zastosowania.
Mimo obecności w ich składzie tworzyw sztucznych zapewniają odpowiednią oddychalność i nie krępują ruchów. Po nałożeniu na ciało pozostają niemal niewyczuwalne.
Można kupić je w wielu wariantach kolorystycznych. W sklepach dostępne są zarówno neutralne warianty w odcieniach bieli i cielistym, jak i kolorowe, o wyrazistej barwie, np. zielone, niebieskie czy różowe.
Czym charakteryzuje się bandaż elastyczny?
Bandaże elastyczne bazują zwykle na bawełnie z dodatkiem rozciągliwego elastanu. Nie mają właściwości samoprzylepnych, a do ich zamocowania trzeba użyć specjalnej zapinki. Mimo to są stosunkowo proste do założenia. Można używać ich wielokrotnie.
Z uwagi na obecność w składzie naturalnego materiału gwarantują optymalną przewiewność. Dobrze dopasowują się do ruchów i nie uwierają.
Są dostępne w stonowanych kolorach dobrze komponujących się z ciałem (zwykle mają barwę białą, kremową lub żółtą).
Bandaż kohezyjny czy elastyczny — który lepszy?
Bandaże kohezyjne i elastyczne są chętnie wykorzystywane w wielu sytuacjach. Po te pierwsze sięga się najczęściej, gdy konieczne jest uzyskanie efektu stabilnego mocowania opatrunku oraz mocnego usztywnienia.
Perfekcyjnie spisują się zwłaszcza przy zabezpieczaniu miejsc na ciele, w których zwykły bandaż elastyczny nie zda egzaminu. Ułatwiają opatrywanie ran na głowie, kolanach i łokciach. Dzięki temu, że ich warstwy łączą się ze sobą, są też chętnie wykorzystywane w weterynarii.
Bandaże elastyczne zaś doskonale spełniają swoją funkcję w mniej wymagających zastosowaniach. Można z powodzeniem wykorzystać je do podtrzymania opatrunku na nodze bądź ręce lub do usztywnienia kończyny.
Warto uznać je za materiał opatrunkowy pierwszego wyboru, gdyż przeważnie kosztują nieco mniej. Z uwagi na niższą cenę oraz to, że nadają się do prania i mogą być używane wielokrotnie, są bardziej opłacalnym wyborem niż ich kohezyjne odpowiedniki.
W domowej apteczce najlepiej więc mieć oba te produkty. Dobrze przy tym zapamiętać, że do wykonywania „zwyczajnych” opatrunków najlepiej sięgać po klasyczny wariant elastyczny.
4 comments
https://hrv-club.ru/forums/index.php?autocom=gallery&req=si&img=6888
This was a really engaging read—thanks for sharing!
https://forum.stde.ru/index.php?/gallery/image/829-16/
This article really stands out for its clarity.