Po wpisie o paście cukrowej padały komentarze dotyczące bólu podczas wykonywania tego rodzaju depilacji. Kilka z Was pytało też o różnice między pastą cukrową, a woskiem. Dzisiaj więc będzie trochę bardziej praktyczny wpis, który krok po kroku (mam nadzieję ;) )rozwieje wątpliwości dotyczące tego sposobu depilacji, jakim jest właśnie woskowanie.
Depilacja woskiem zarówno w domowym zaciszu, jak i w gabinecie kosmetycznym przebiega właściwie tak samo. Plastry z woskiem lub gorący wosk nakłada się na powierzchnię ciała (do rozgrzanego wosku dodatkowo przykłada się kawałek materiału lub papieru). Następnie jednym zdecydowanym ruchem się je odrywa (w przeciwnym kierunku do wzrostu włosów). Depilując woskiem, wyrywamy włos razem z cebulkami. Dlatego też włosy odrastają wolniej (po wizycie u kosmetyczki możemy cieszyć się gładką skórą nawet przez 4-5 tyg., w domowych warunkach trochę krócej – przynajmniej u mnie tak to działa;) ) i są delikatniejsze.
Legenda głosi ( :) ), że po kilku latach systematycznej depilacji woskiem owłosienie staje się praktycznie niewidoczne.
Depilacja woskiem w domu
Woskowanie w domu można przeprowadzić zarówno na ciepło jak i zimnymi plastrami z woskiem. Wosk gorący jest bardziej skuteczny niż wosk zimny. Gorący wosk położony na skórę rozgrzewa mieszek włosowy. Skóra staje się lepiej ukrwiona i rozluźniona, dzięki czemu łatwiej jest wyrwać włos z cebulką. Należy jednak być bardziej ostrożnym i uważać, żeby się nie poparzyć. Generalizując, przy obu rodzajach wosku zasada jest właściwie jedna: im szybciej i energiczniej oderwiesz plaster od powierzchni ciała, tym skuteczniejsza będzie depilacja.
Przed zabiegiem
Najlepiej na dzień przed zabiegiem zrobić peeling wybranej części ciała, dzięki temu unikniemy problemu wrastania się włosków. Wosk będzie też lepiej przyklejał się do skóry i depilacja okaże się skuteczniejsza.
Zabieg woskowania najlepiej robić tuż po kąpieli – skóra jest rozgrzana, a mieszki włosowe rozszerzone, dzięki czemu włoski łatwiej wychodzą. Jedną z największych wad (przynajmniej dla mnie) tego sposobu pozbywania się owłosienia jest to, że aby móc w ogóle ją zastosować, włosy muszą mieć długość ok. 2- 5 mm (jak dla mnie koszmar, ale efekty rekompensują;) )
Skóra przed zabiegiem musi być dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. W dniu samego zabiegu nie kremujemy i nie balsamujemy wybranych części powierzchni skóry.
Woskowanie
Jeżeli chodzi o samo woskowanie na gorąco, to ostatnio pojawiło się mnóstwo nowości na drogeryjnych półkach, głównie całe zestawy (np. Veet ). Kilka lat temu używałam wosku do depilacji na ciepło z aplikatorem roll-on ( z Joanny chyba, ale ręki nie daję sobie uciąć) i nie sprawdził się u mnie w ogóle. Ja i mój aplikator byliśmy cali oklejeni woskiem, a moim nogom do idealnej gładkości wciąż wieeeele brakowało. Później kupowałam wosk na allegro (ok. 5zł za sztukę) i paski (ok. 15 zł za 100 pasków). Wosk podgrzewałam w mikrofalówce lub w kąpieli wodnej, nakładałam szpatułką i “znęcałam” się boleśnie nad moimi nogami :)
Z plastrami jest o wiele prościej. Producenci zazwyczaj zalecają rozgrzewać je w dłoniach. Ja Wam podpowiem, że lepszy efekt jest, gdy ogrzejemy je suszarką lub zimą położymy na kaloryferze. Odrywamy plastry od siebie, nakładamy np. na nogi, wygładzamy powierzchnię plastra i pahh pahh! ( :P ) jednym, energicznym ruchem, w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów, odrywamy.
Boli? Za pierwszym razem na pewno. Za drugim i trzecim też. ( ;))) ) Ale z każdym kolejnym zabiegiem ból jest mniejszy. Skóra się przyzwyczaja i trochę uodparnia na ten rodzaj bólu. Wiele zależy od tolerancji i wrażliwości naszej skóry i całego organizmu
Resztki wosku usuwamy oliwką. Skóra może być nieco podrażniona (u mnie przez ok. 24 godz.), ale nic w tym dziwnego, bo depilacja nie jest zabiegiem łagodnym. Depilację najlepiej wykonywać wieczorem – nogi w nocy “odpoczną” i wszelkie zaczerwienienia znikną do rana. Ważne jest, aby po depilacji regularnie wykonywać peelingi – powinno to pomóc w walce z wrastającymi włoskami. Pomocny okaże się też talk lub zasypka dla niemowląt, dzięki temu w dużym stopniu unikniemy uszkodzenia naskórka.
No i najważniejsze: czym różni się wosk od pasty cukrowej?
Wosk nakłada się w kierunku porostu włosów, a zdejmuje ruchem w przeciwną stronę. Ponadto pasta jest bardziej gęsta, dzięki czemu dociera głębiej do mieszków. Oba kosmetyki nakłada się tak samo, ale usuwanie przebiega inaczej: w przypadku pasty- w kierunku wzrostu, co redukuje liczbę złamań włosów (gwarancja usunięcia włosa z cebulką). Można również ją stosować do pozbycia się krótszego owłosienia (daje radę już przy 2mm).
I na koniec przeciwwskazania do depilacji woskiem:
– popękane naczynka
– żylaki,
– ciąża – ostatni trymestr
– alergie,
– cukrzyca,
– stany ropne i zapalne, owrzodzenia
– łuszczyca
– obrzęki
– świeże blizny
– epilepsja
– świeże rany i ubytki skórne
– niska krzepliwość krwi
– gorączka
A Wy jak znosicie depilację woskiem? da się przeżyć, czy ból nie do pokonania? (podobno na 2 godz. przed zabiegiem mozna wziąć aspirynę i ibuprofen, tu też legendy głoszą, że pomaga:) )
P.S. Jeżeli jeszcze macie jakieś pytania, to piszcie śmiało! Na każde z nich postaram się odpowiedzieć ;)
20 comments
mnie tak tragicznie boli, ze chyba nigdy się nie przekonam! ://
a co jeśli ma się AZS ?też są przeciwwskazania dla ludzi z tą chorobą skóry?bo ja niestety ją mam,ale jest prawie nie zauważalna,próbowałam już na niej pasty cukrowej i nic się nie działo,ale wosk a pasta cukrowa to dwie różne rzeczy tak czy inaczej :D
Pastą boli tak samo;(
to nie ściema z tą aspiryną, bo działa przeciwzapalne, ibuprom np nie pomoże…
Mam pytanie odnośnie pasty cukrowej, ostatnio ją zrobiłam, miała taką konsystencje i kolor jak powinna (a przynajmniej tak mi się wydaje :)) ale prawie w ogóle nie wyrywała włosków… tzn. trochę wyrwała, ale gładkimi nogami na pewno nie można było tego nazwać… Czym to może być spowodowane?
fajnie pozbierane wszystko. Kurczę, i tak nie mogę się przekonać do wosku, boję się ……..
Sama sobie woskujesz? szacun :o kiedys próbowalam plastrami, balam się ich pozniej oderwać
ooo, nie słyszałam o suszarce ! super opcja !
u mnie po kilku razach widać takie “łyse placki” :D tu gdzie wyrywałam włoski, to juz mniej odrastają, serio
veet fajne filmiki wypuscił pokazujące co i jak, wpiszcie na youtubie veet depilacja woskiem
Wiem o czym mowisz, o tym z joanny.. też zupełnei się u mnie nie sprawdziło, co więcej strasznie się po tym zraziłam do wosku :p
Więcej takich wpisów :) teoretycznie mnie przekonałaś, zobaczymy jak z praktyką :D
Wow! Super post! Wszystko konkretnie i profesjonalnie wyjaśnione :)
Próbowałam już wiele sposób na depilację woskiem – zarówno takich, które można wykonać w domu, jak i byłam u paru kosmetyczek… Każdą wizytę wspominam jako koszmar – ból i podrażnienia. Gorzej niż u dentysty :)
Kiedyś całkiem przez przypadek zgadałam się na ten temat z koleżanką, która poleciła mi studio Makami, znajdujące się Warszawie. Chodzę tam już od prawie 3 lat i za każdym razem wychodzę zadowolona :)
Gdyby ktoś chciał się zapoznać z ofertą to zapraszam na http://www.studiomakami.com – naprawdę warto skorzystać. Na pierwszy rzut oka ceny są nieco wyższe u konkurencji, ale myślę, że warto zapłacić 10 zł więcej i w zamian za to mieć profesjonalną obsługę i zadowolenie z usługi :)
I have found the best kept secret in internet visitors and I want to share it with you. Most people think the best website visitors comes from Google but the real quality visitors comes from paid traffic. The guys that I know that make the high 6 and 7 figures all buy their traffic. Go here to see the service they shared with me: http://gmbal.com/149o
ból że chuj
Z nieba mi spadasz z tym postem kochana!
Good respond in return of this issue with genuine arguments
and explaining everything regarding that.
Widzę, że opinie są podzielone. :) Ja sama nie wiem czy się zdecydować.
Jeżeli szukasz miejsca, gdzie możesz skorzystać z usługi profesjonalnej depilacji laserowej to w ofercie Clinica Cosmetologica z Gdyni znajduje się szeroka gama zabiegów na ciało. Poza wspomnianym usuwaniem włosów znajdziesz zabiegi na skórę głowy (np. mezoterapia) oraz twarz (peelingi medyczne, zabiegi laserowe, mikrodermabrazja, zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego itd.).