Nowy rok, nowe postanowienia?

A więc chcesz w tym roku rzucić palenie, troszkę schudnąć i wreszcie regularnie ćwiczyć?

W pierwszym i drugim nic nie pomogę – nie mam doświadczenia ;) Mogę natomiast regularnie dostarczać Wam kilka wskazówek dotyczących regularnych treningów. Część z nich znajdziecie już na moim blogu w dziale FIT. Dzisiaj coś, o czym jeszcze nie pisałam, a więc najczęściej popełniane po treningu błędy, których łatwo można uniknąć – wystarczy chwila uwagi;)

po treningu

1. Pomijanie ćwiczeń rozciągających

Część (właściwie to nawet znaczna część ludzi) uważa, że jeżeli wykonali rozgrzewkę przed treningiem to po już mogą sobie ją darować. Niestety nie. Wykonany po treningu streching pozwala zredukować ból zaraz po treningu i zapobiec opóźnionej bolesności mięśniowej następnego dnia (czyli potocznie – „zakwasom”). Im mniej tego typu bólów przeżywamy, tym jesteśmy bardziej chętni i otwarci na kolejne treningi :)

2. Nie zwracanie uwagi na to, co jemy po treningu

Prawidłowe posiłki są ogromnie ważne. Przed treningiem naładują nas energią do ćwiczeń, a po treningu wspomogą regenerację mięśni. Potreningówki to zazwyczaj zdrowa mieszanka węglowodanów, białek i tłuszczy (o konkretnych posiłkach jeszcze będę pisać).

3. Nagradzanie się „cheat meal’em” za udany trening

Trening udany? Gratulacje, zasłużyłaś na pyyyyyszną czekoladową babeczkę, albo wielki kawałek pizzy. Niestety, to tak nie działa. Tylko ćwiczenia wspomagane odpowiednim odżywianiem przyniosą oczekiwane efekty.

4. Niezapewnianie mięśniom odpowiedniej regeneracji

Mięśnie (i oczywiście w ogóle organizm człowieka) potrzebuje regenracji, aby odpowiednio się rozwijać i funkcjonować.  Kluczem do regeneracji po intensywnym treningu jest… sen.  to czas, kiedy Twoje ciało zaczyna się odbudowywać i formować silniejsze mięśnie. Najlepszym przyjacielem zdrowego, pięknego i silnego organizmu jest.. sen :)

5. Brak ćwiczeń wyciszających

Trening najlepiej zakończyć lekkimi aerobami (np. bieżnia – marsz). Częstość akcji serca i ciśnienie krwi potrzebują czasu, by powrócić do normalnego poziomu. Pomożesz im właśnie dzięki ćwiczeniom wyciszającym. Dzięki nim, serce i inne organy, zmuszane wcześniej do intensywnej pracy, powrócą spokojnie do stanu spoczynkowego.

Jestem ciekawa, co myślicie o tych błędach i czy Wam zdarza się je popełniać?