Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek czy atrybut lata. To przede wszystkim solidne narzędzie do ochrony wzroku, który przez cały rok(!) narażony jest na szkodliwe promieniowanie UV. Wybór odpowiedniej pary nie powinien więc koncentrować się wyłącznie na oprawkach czy kolorystyce, o czym więcej dowiesz się z poniższego artykułu.
Po pierwsze: jaki filtr w okularach przeciwsłonecznych?
Najistotniejszą funkcją okularów przeciwsłonecznych jest ochrona wzroku przed promieniowaniem UV. Zwykłe przyciemnienie soczewek nie zapewnia żadnej osłony – konieczne jest zastosowanie filtrów UV, które działają jak „gąbka” dla docierających promieni. Profesjonalne okulary z filtrem znajdziesz w okulary.expert – miejscu, którego celem jest skuteczna ochrona Twojego wzroku.
Pełne bezpieczeństwo zapewniają okulary wyposażone w filtr UV400 – na tym poziomie są w stanie w niemalże stu procentach pochłaniać promieniowanie. Warto stosować je nie tylko latem, ale też jesienią czy zimą, kiedy nasłonecznienie jest niepozorne, a ewentualne odbijanie się promieniowania od połaci śniegu potęguje ich szkodliwe działanie.
Uwaga! Nawet w pochmurne dni, gdy wydaje się, że słońce niemal nie przebija się przez pokrywę chmur, na ziemię dociera do 90 procent promieniowania UV!
Po drugie: czy kolor soczewek okularów przeciwsłonecznych ma znaczenie?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kolor soczewek zastosowanych w okularach przeciwsłonecznych może wpływać na ich jakość czy komfort.
O ile wybierzesz model z filtrem na poziomie UV400 – kolor soczewek możesz dostosować do własnych oczekiwań i upodobań. Najpopularniejsze są odcienie brązowe, żółte, szare i niebieskie (zobacz oprawki Bergman). Panie chętnie sięgają także po okulary z różowymi szkłami czy też po tak zwane „lustrzanki”, które pokryte są silnie odbijającą obraz powłoką.
Dobierając kolory okularów przeciwsłonecznych warto ocenić, w jaki sposób postrzega się przez nie otoczenie. Jeśli prowadzisz auto, możesz sięgnąć po modele z żółtymi i pomarańczowymi szkłami, które nieco poprawiają kontrast widzenia lub po brązowe okulary przeciwsłoneczne o dość neutralnym wykończeniu. Stanowczo odradzamy kierowcom zielone czy fioletowe soczewki przeciwsłoneczne. Zielone ograniczają prawidłowe odbieranie tego koloru w otoczeniu, z kolei fioletowe – znacznie wpływają na rozmywanie się barw na dalszym planie.
Po trzecie: okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją i powłoką antyrefleksyjną
To fakt – okuliści zalecają wybieranie okularów przeciwsłonecznych z filtrem polaryzacyjnym i powłoką antyrefleksyjną. Dlaczego to takie ważne?
Filtr polaryzacyjny neutralizuje światło, które naturalnie odbija się od jasnych powierzchni – takich, jak śnieg, piasek czy kałuże. Dzięki temu poprawia się kontrast widzianych kolorów, co przekłada się na komfort postrzegania otoczenia, gdy jedziesz samochodem lub uprawiasz sport.
Powłoka antyrefleksyjna działa podobnie – tj. również przeciwdziała odbijaniu się światła, ale w tym przypadku – od powierzchni okularów przeciwsłonecznych. Tym samym ogranicza odbijanie się promieni słonecznych od oka.
Po czwarte: kupuj okulary przeciwsłoneczne tylko w salonach optycznych!
W sezonie wiosenno-letnim na miejskich targowiskach i deptakach pojawiają się stragany kuszące ogromnym wyborem modnych okularów przeciwsłonecznych. Niestety, poza ewentualnym stylowym wyglądem nie zapewnią Ci one żadnej ochrony! Są to zwykłe, tanie i wykonane z surowców o niepotwierdzonej jakości modele, które niewiele wspólnego mają z filtrami UV czy polaryzacją.
Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne o atestowanej konstrukcji znajdziesz tylko w salonach optycznych. Wiele z nich stawia również na design i trendy (np. oprawki Intenso), dzięki czemu z powodzeniem połączysz modę ze zdrowiem. Dodatkowo w takich miejscach zawsze możesz poprosić o wskazanie oznaczeń potwierdzających właściwości soczewek! Więcej o okularach przeciwsłonecznych i ich właściwościach przeczytasz na naszym blogu!
Artykuł sponsorowany