Medycyna estetyczna oferuje obecnie naprawdę szeroki zakres różnorodnych zabiegów. Warto wiedzieć, jak poszczególne z nich mogą wpłynąć na ciało.
Kriolipoliza
Jednym z popularnych zabiegów jest kriolipoliza. Stanowi ona bezinwazyjny zabieg, którego efektem jest redukcja komórek tłuszczowych w organizmie. Dzięki temu można znacząco zmniejszyć warstwę tłuszczu, nawet do 45% grubości. Procedura trwa 45 minut i polega na oddziaływaniu na dany obszar ciała specjalną głowicą. Najpierw osoba przeprowadzająca zabieg nakłada żel i potem operuje głowicą, które zasysa skórę, jednocześnie obniżając jej temperaturę. Mimo, że zabieg jest bezinwazyjny, tuż po nim może nastąpić przejściowe zasinienie, zaczerwienie skóry – powstaje ono na skutek siły ssącej. Na pierwsze efekty zabiegu nie trzeba długo czekać – już po dwóch tygodniach zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej. Na pełny rezultat potrzeba 6 tygodni. Zazwyczaj w serii wykonuje się od 2 do 3 zabiegów (co 6 tygodni). Po pełnej serii obwody mogą się zmniejszyć nawet o 5-7 centymetrów.
Wśród przeciwwskazań do zabiegu wymienić można na przykład nowotwory, cukrzycę, hemofilię, tatuaż w miejscu, w którym chcemy przeprowadzić zabieg, łuszczycę. O wszystkich przeciwwskazaniach poinformuje nas specjalista, który odbędzie z nami konsultację jeszcze przed kriolipolizą.
Lipoliza iniekcyjna
Inną metodą usuwania tkanki tłuszczowej jest lipoliza iniekcyjna. Dzięki niej można usunąć tkankę tłuszczową z miejsc, które są trudno dostępne. Ta metoda świetnie sprawdzi się na przykład w przypadku podwójnego podbródka, worków pod oczami czy niechcianych boczków. Podczas zabiegu, w konkretne miejsca wstrzykuje się fosfatydylocholinę. Dzięki tej substancji można zredukować nawet do 5 centrymetrów warstwy tłuszczu. Zazwyczaj zaleca się 2 lub 3 zabiegi wykonywane co 3, 4 tygodnie. Jak w przypadku innych zabiegów medycyny estetycznej, także lipoliza iniekcyjna ma pewne przeciwwskazania. Należą do nich ciąża, karmienie piersią, cukrzyca, choroby krwi i zażywanie leków, które mają rozrzedzić krew oraz choroby tarczycy. Po zabiegu można spodziewać się lekkiego zaczerwienienia i obrzęku w miejscu iniekcji a także uwrażliwienia tego obszaru na dotyk i trwającego kilka dni swędzenia lub mrowienia.
Karboksyterapia
Warto przyjrzeć się także zabiegowi jakim jest karboksyterapia. Polega ona na odmładzaniu skóry przy użyciu dwutlenku węgla i jest zupełnie bezinwazyjna. Dzięki karboksyterapii można poradzić sobie z utratą jędrności skóry, rozstępami czy uporczywym cellulitem. Na czym polega zabieg? Specjalista wstrzykuje (podskórnie lub śródskórnie) niewielkie dawki dwutlenku węgla, który dociera do różnych tkanek organizmu. CO2 pozwala rozszerzyć naczynia krwionośne co więcej przyspiesza się tworzenie nowych naczyń. Po karboksyterapii poprawia się krążenie, zwiększa przepływ krwi, a co za tym idzie – intensywniej dostarczane są do tkanek różne substancje, mikroelementy. Skóra więc widocznie pięknieje, ale co więcej – rozbijane są też złogi tłuszczowe, co przyczynia się do zmniejszenia obwodów. Karboksyterapia jest świetną alternatywą dla klasycznej liposukcji, ponieważ nie jest obarczona ryzykiem powikłań. Warto jednakże pamiętać o przeciwwskazaniach do zabiegu. Należą do nich na przykład zakrzepowe zapalenie żył, anemia sierpowata, ciążą i karmienie piersią, niewydolność nerek, choroby skórne takie jak łuszczyca, egzema, epilepsja, opryszczka czy na przykład jaskra.